Żołnierze w Bierutowie 100 lat temu

 

 

 

 

 

W ostatnią sobotę oleśnicki Klub Strzelecki Huzar zorganizował wystawę broni strzeleckiej, będącej własnością jego członków.
Wśród zdjęć będących przedmiotem wystawy, można było dostrzec fotografię grupy żołnierzy z dawnego Bierutowa, wówczas Bernstadt in Schlesien.
Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z początku pierwszej wojny światowej, czyli z października 1914.
Kopie zdjęcia wraz z karabinem, pasem i czapką, udostępnione przez oleśnickiego kolekcjonera i pasjonata historii Mateusza Błaszczyka prezesa Stowarzyszenia Żywej Historii Arma z Oleśnicy, skomentował na profilu FB Pana Mateusza – Stanisław Kolouszek: „Zdjęcie sławne, ale z Bierutowa, to oni niestety nie są rodem, tylko pilnują tam stacji. To jest Landsturm z 22. Zapasowej Brygady Piechoty, podlegającej Zastępcy Dowódcy VI. Korpusu Armijnego z Wrocławia. Okręg mobilizacyjny 22. brygady jest znany – Wrocław i okolice. Naramienników nie widać, szkoda – największy minus tego zdjęcia – wtedy byśmy wiedzieli który batalion.”
Landszturm to rodzaj pospolitego ruszenia, w Niemczech, Austro-Węgrzech, Holandii i Szwajcarii, obejmujący mężczyzn, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia lub jako nadkontyngentowi nie należeli do innych rodzajów jednostek służby czynnej. Wprowadzony 1814 w Prusach, po 1871 również w innych krajach cesarstwa niemieckiego. W 1919 r. zniesiony, a w 1935 r. wprowadzony w hitlerowskich Niemczech, z kolei w 1944 r. zamieniony w Volkssturm.
Kopie zdjęcia wraz z karabinem, oraz repliką pasa i czapki, w które są wyposażeni, można obejrzeć na zdjęciach poniżej. Karabin to poprzednik jednego z najpopularniejszych karabinów przełomu XIX/XX – Mausera 98, używanego i produkowanego w Polsce międzywojennej. Broń na zdjęciu to Gewehr 88, hybryda karabinów systemu mausera i manlichera. Karabin ten miał magazynek na pięć naboi i ważył ok. 4 kg. Warto dodać, że wyprodukowano prawie 1,7 mln. sztuk tej broni. Niemcy używali jej w latach 1889 – 1945. Broń była na uzbrojeniu kilku państw.
Co ciekawe, figurkę do sklejania i malowania w skali 1/16, brodatego żołnierza, na podstawie sylwetki bohatera ze zdjęcia, wyprodukowała rosyjska firma modelarska Citadel Model. Obecnie każdy pasjonat historii militariów na świecie może nabyć, kawałek historii dawnego Bierutowa.
Marcin Żmuda

Dodaj komentarz

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny