Znaki życia na Marsie? Wytrwały łazik NASA rozpoczyna polowanie

Po przetestowaniu najeżonego zestawu instrumentów na swoim ramieniu robota, najnowszy łazik marsjański NASA zabiera się do pracy: sonduje skały i pył w poszukiwaniu dowodów na przeszłe życie.


Łazik Mars 2020 Perseverance NASA rozpoczął poszukiwania śladów starożytnego życia na Czerwonej Planecie. Zginając swoje mechaniczne ramię o długości 7 stóp (2 metry), łazik testuje czułe detektory, które nosi, rejestrując ich pierwsze odczyty naukowe. Wraz z analizowaniem skał za pomocą promieni rentgenowskich i światła ultrafioletowego, sześciokołowy naukowiec będzie przybliżać małe fragmenty powierzchni skał, które mogą wykazywać dowody na przeszłą aktywność drobnoustrojów.

Nazywany PIXL , lub Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry, rentgenowski instrument łazika dostarczył nieoczekiwanie dobrych wyników naukowych, gdy był jeszcze testowany, powiedziała Abigail Allwood, główny badacz PIXL w NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. Umieszczony na końcu ramienia przyrząd wielkości pudełka na lunch wystrzelił swoje promienie rentgenowskie na mały cel kalibracyjny – używany do testowania ustawień instrumentu – na pokładzie Perseverance i był w stanie określić skład marsjańskiego pyłu przylegającego do celu.

„Uzyskaliśmy naszą najlepszą w historii analizę składu marsjańskiego pyłu, zanim jeszcze spojrzał na skałę” – powiedział Allwood.

To tylko mały przedsmak tego, co PIXL, w połączeniu z innymi instrumentami ramienia, ma ujawnić, w miarę zbliżania się do obiecujących cech geologicznych w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Naukowcy twierdzą, że Krater Jezero był jeziorem kraterowym miliardy lat temu, co czyni go ulubionym miejscem lądowania dla Perseverance. Krater już dawno wyschł, a łazik toruje sobie teraz drogę po czerwonej, popękanej podłodze .

„Gdyby życie istniało w Kraterze Jezero, dowody na to życie mogłyby tam być”, powiedział Allwood, kluczowy członek zespołu „nauki o ramionach” w Perseverance.

Aby uzyskać szczegółowy profil tekstur, konturów i składu skał, mapy związków chemicznych w skale firmy PIXL można połączyć z mapami minerałów tworzonymi przez instrument SHELLOC i jego partnera, firmę WATSON. SHERLOC – skrót od Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals – używa lasera ultrafioletowego do identyfikacji niektórych minerałów w skale, podczas gdy WATSON wykonuje zdjęcia zbliżeniowe, które naukowcy mogą wykorzystać do określenia wielkości ziarna, okrągłości i tekstury. z których może pomóc określić, w jaki sposób powstała skała.

Naukowcy powiedzieli, że wczesne zbliżenia WATSON dostarczyły już skarbnicy danych ze skał marsjańskich, takich jak różnorodność kolorów, rozmiary ziaren w osadzie, a nawet obecność „cementu” między ziarnami. Takie szczegóły mogą dostarczyć ważnych wskazówek na temat historii formacji, przepływu wody i starożytnych, potencjalnie nadających się do zamieszkania środowisk marsjańskich. A w połączeniu z tymi z PIXL, mogą zapewnić szerszą ekologiczną, a nawet historyczną migawkę krateru Jezero.

„Z czego zrobione jest dno krateru? Jakie były warunki na dnie krateru? – pyta Luther Beegle z JPL, głównego śledczego Sherloc. „To mówi nam wiele o początkach Marsa i potencjalnie o tym, jak Mars powstał. Jeśli mamy pojęcie o tym, jak wygląda historia Marsa, będziemy w stanie zrozumieć potencjał znajdowania dowodów życia”.

Zespół Naukowy

Podczas gdy łazik ma znaczne możliwości autonomiczne, takie jak samodzielna jazda po marsjańskim krajobrazie, setki naziemnych naukowców wciąż są zaangażowane w analizę wyników i planowanie dalszych badań.

„W zespole naukowym jest prawie 500 osób” – powiedział Beegle. „Liczba uczestników każdej akcji łazika jest rzędu 100. Wspaniale jest widzieć, jak ci naukowcy dochodzą do porozumienia w analizowaniu wskazówek, ustalaniu priorytetów każdego kroku i łączeniu elementów układanki naukowej Jezero”.

Będzie to miało kluczowe znaczenie, gdy łazik Mars 2020 Perseverance zbierze pierwsze próbki do ewentualnego powrotu na Ziemię. Zostaną zapieczętowane w superczystych metalowych rurkach na powierzchni Marsa, aby przyszła misja mogła je zebrać i odesłać na rodzimą planetę w celu dalszej analizy.

Pomimo dziesięcioleci badań nad kwestią potencjalnego życia, Czerwona Planeta uparcie trzyma swoje tajemnice.

„Moim zdaniem Mars 2020 to najlepsza okazja, jaką będziemy mieć w naszym życiu, aby odpowiedzieć na to pytanie” – powiedział Kenneth Williford, zastępca naukowca projektu w Perseverance.

Allwood powiedział, że szczegóły geologiczne mają kluczowe znaczenie, aby umieścić wszelkie oznaki możliwego życia w kontekście i sprawdzić pomysły naukowców na temat tego, jak mógłby powstać drugi przykład pochodzenia życia.

W połączeniu z innymi instrumentami łazika, detektory na ramieniu, w tym SHERLOC i WATSON, mogą dokonać pierwszego odkrycia przez ludzkość życia poza Ziemią.

Więcej o misji

Kluczowym celem misji Perseverance na Marsie jest astrobiologia , w tym poszukiwanie śladów dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie charakteryzował geologię planety i przeszły klimat, utoruje drogę do eksploracji Czerwonej Planety przez ludzi i będzie pierwszą misją, która zbiera i przechowuje marsjańskie skały i regolit (połamane skały i pył).

Kolejne misje NASA, we współpracy z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), wysłały na Marsa statki kosmiczne w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i zwrócenia ich na Ziemię w celu dogłębnej analizy.

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA do eksploracji Księżyca na Marsa, które obejmuje misje Artemidy na Księżyc, które pomogą przygotować się do eksploracji Czerwonej Planety przez człowieka.

JPL, zarządzane dla NASA przez Caltech w Pasadenie w Kalifornii, zbudowało i zarządza operacjami łazika Perseverance.

Więcej informacji o wytrwałości:

mars.nasa.gov/mars2020/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content