Zmiany w programie “Dobry Start”. Nowe zasady przyznawania świadczeń 300 plus już od 1 lipca 2021 roku!

Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które zmienia zasady naboru wniosków do programu "Dobry Stary" na rok szkolny 2021/2022. Od 1 lipca br. rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej czy PUE ZUS. Zmiany te mają znacząco wpłynąć na redukcję kosztów obsługi.

Program „Dobry Start” to jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie w wysokości 300 zł bez względu na dochód. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i polityki Społecznej, wsparcie trafi do 4,54 miliona uczniów.

Świadczenie to przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Zmiany w programie "Dobry Start" od 1 lipca 2021 r.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. W ubiegłych latach można było tego dokonać online lub drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Rząd jednak postanowił nieco zmodyfikować te zasady. Od 1 lipca br., zgodnie z wprowadzonymi zmianami do programu "Dobry start", zmienią się zasady naboru wniosków o przyznanie świadczenia dobry start.

Składanie wniosków będzie odbywać się tylko w formie elektronicznej, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Proponowane zmiany mają wpłynąć na znaczną redukcję kosztów obsługi i zakładają utrzymanie ich na poziomie 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń.

"Dobry Start". Jak składać wniosek od 1 lipca?

Wszyscy rodzice i opiekunowie mogą od 1 lipca 2021 roku składać wnioski online. Mogą tego dokonywać:

  • przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia
  • przez bankowość elektroniczną
  • przez portal PUE ZUS

red. P.S.

źródło: portal Emp@tia

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content