XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

W niedzielę (08.08.2021, godz. 19.00) w Bazylice Mniejszej rozpocznie się XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Podczas pierwszego koncertu wystąpi pan Andrzej Białko, który zaprezentuje kompozycje F. Mendelssohna, A.G.Ritter, J. Reubke.

 

Andrzej Białko

Urodził się w 1959 roku w Krakowie. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął
w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 r. również I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy - Gdańsku.

Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Jest profesorem sztuk muzycznych. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich Johanna Sebastiana Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi” zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI - XX wieku.

W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta posiada m.in. komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Brahmsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Szereg jego nagrań wzbogaciło taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 25 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2020 roku jest kierownikiem Katedry Organów w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Program:

Felix Mendelssohn Bartholdy

  • Sonata f-moll op. 65 nr 1
  • Allegro moderato e serioso - Adagio - Andante recitativo - Allegro assai vivace

August Gottfried Ritter

  • Sonata a-moll op. 23
  • Rasch - Recitativo - Adagio - Nicht schleppend - Rasch - Entschlossen

Julius Reubke

  • Psalm 94. (Sonata c-moll)
  • Grave - Larghetto - Allegro con fuoco - Adagio - Allegro - Piu mosso - Allegro assai

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content