Wystawa z okazji 100-lecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Wystawa powstała z okazji setnej rocznicy urodzin poety.

W uznaniu zasług dla polskiej kultury, sztuki i niepodległości rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński.
Był to najwybitniejszy poeta swojego pokolenia. Pochodził z patriotycznej, żołnierskiej i inteligenckiej rodziny. Był uczniem Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z „Zośką”, „Rudym” i „Alkiem" - bohaterami „Kamieni na szaniec”. Przynależał do słynnej 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia”. Był podchorążym Armii Krajowej, służył w dwóch harcerskich batalionach, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii powstania: „Zośka” oraz „Parasol”.
Baczyński wydał 4 tomiki wierszy - wszystkie w czasie okupacji. Współpracował z podziemnymi czasopismami literackimi: pismem „Płomienie” i miesięcznikiem „Droga”.

Wystawa plenerowa prezentuje rękopis tomu „W żalu najczystszym”, który poeta przygotował dla swojej żony Barbary Baczyńskiej, z domu Drapczyńskiej i podarował jej w dniu ich ślubu. Oprócz wierszy tomik zawiera dedykację i motto zaczerpnięte z Norwida, a niemal każdy tekst zamyka akwarelowa winietka.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia 2021 roku.

 

red. P.S.

źródło: MOKiS

Udostępnij na swoim profilu !