Wyjątkowe dzieło sztuki w oleśnickim Parku nad Stawami

Artysta Marcin Mrowicki jest autorem dzieła sztuki, które powstaje na drodze dla rowerzystów w Parku nad Stawami w Oleśnicy.

Oleśniczanin Marcin Mrowicki jest artystą tworzącym w gatunku określanym "surr-romantic", czyli połączenia surrealizmu z romantyczną scenerią.

Artysta niedawno stworzył mural na tegoroczną odsłonę Oleśnickiego Festiwalu Cyrkowo-Artystycznego, przedstawiający wielkowymiarową pocztówkę na elewacji budynku w centrum miasta. Był też zaangażowany w artystyczne malowanie przystanków autobusowych w gminie wiejskiej Oleśnica. Od października w Formie Otwarta Oleśnica ruszają zajęcia plastyczne. Do tego od niedawna Marcina Mrowickiego można spotkać przy amfiteatrze w Parku nad Stawami. Kiedy go nie ma, postępy prac skrywa płachta oraz ogrodzenie.

- Maluję anamorfozę, czyli złudzenie optyczne Przedstawia wieżę zamku, a na niej kobieta idąca po linie. Obok znajduje się orzeł z różą, symbolizującą nasze miasto - powiedział nam M. Mrowicki. To oznacza, że po zakończeniu prac przechodnie będą mieli złudzenie "dziury" w tym miejscu, z której będzie wystawał fragment namalowanej budowli. Skojarzenie z OFCĄ nie jest przypadkowe. - Taki był zamysł, aby nawiązać do festiwalu - uśmiecha się twórca.

Najpierw wyczyścił powierzchnię, następnie zalał ją gruntem. W ruch poszły farby elewacyjne. Potem zostanie wykorzystany impregnat i znowu grunt. - Na koniec będzie zalane lakierem poliuretanowym, który ma spowodować, że to będzie na długo.

Wykonanie malunku zlecił Urząd Miasta Oleśnicy, który zaakceptował projekt naszego rozmówcy. Póki co nie ma konkretnego terminu zakończenia procesu twórczego nad ulicznym dziełem sztuki. - Kiedy będzie odsłonięty, to trudno powiedzieć. Są trudności z nawierzchnią, pogodą i dlatego konkretnej daty nie mogę podać.

Czego życzyć Marcinowi Mrowickiemu? - Przede wszystkim dobrej pogody i żeby nikt mi psikusa nie zrobił. Jak będzie każdy dbał o takie rzeczy, albo przynajmniej nie niszczył, to taka praca utrzyma się przez wiele lat - dodaje artysta.

 

red.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content