Wojewoda o Punktach Szczepień Powszechnych. Jeden z nich ruszy w Oleśnicy

Producenci zapowiedzieli duże dostawy szczepionek przeciw COVID-19.  Podjęto decyzje o organizacji Punktów Szczepień Powszechnych w całej Polsce, na które rząd premiera Mateusza Morawieckiego przekaże dodatkowe pieniądze - jak poinformowało biuro wojewody dolnośląskiego. Jeden z nich powstanie w Oleśnicy.

– W naszym województwie także powstaną PSP. Szczepionki będą podawane także w przygotowanych do tego celu namiotach oraz punktach drive-thru – poinformował wojewoda Jarosław Obremski. – Wszystkie PSP finansowane będą przez rząd. Zapewnia on procesy logistyczne, ale także środki na realizację szczepień oraz zakup samych szczepionek. Punkty szczepień mają powstać jak najbliżej mieszkańców, aby każdy chętny obywatel mógł się zaszczepić. Nowe punkty będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.).

– Dzięki nowym rozwiązaniom będziemy mogli każdego dnia w Punktach Szczepień Powszechnych znajdujących się w powiatach wykonać znacznie więcej szczepień niż dotychczas – informuje biuro wojewody. – W PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.
– Chciałbym podziękować wszystkim samorządowcom za pomoc w organizacji powszechnych punktów szczepień. Nasza współpraca umożliwi sprawną realizację Narodowego Programu Szczepień na Dolnym Śląsku – mówił wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski. – Pilotażowy punkt szczepień w województwie dolnośląskim zlokalizowany będzie w Legnicy w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Lotniczej. Swoją działalność rozpocznie już w najbliższy poniedziałek. Rozwijamy infrastrukturę, ale również poszerzamy kadrę. Uprawnieni do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci oraz fizjoterapeuci. Szkolenia dla osób, które chcą nabyć uprawnienia do wykonywania szczepień prowadzi aktualnie Ministerstwo Zdrowia. Do kursów, które rozpoczęły się jeszcze w marcu, zgłosiło się blisko 7,5 tys. osób.

 

źródło: DUW

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content