Warszawskie Combo Taneczne w kwietniu w Oleśnicy

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza 26 kwietnia (piątek) o godz. 19.00 do Sali widowiskowej BiFK na koncert zespołu Warszawskie Combo Taneczne.

Jest ich siedmioro. Postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach.

Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Wraz z przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował. Szlify Warszawskie Combo Taneczne zdobywało grając na podwórkach Mokotowa, Pragi, Śródmieścia i w warszawskich lokalach. Wzorem muzyków sprzed lat wychowali sobie swoją publiczność, a koncertując wypracowali ciekawy, trafiający do ludzi repertuar.

Koncerty zespołu są wyjątkowym spotkaniem z przeszłością, tradycją i nowym spojrzeniem.

20 kwietnia 2018 r. ukazał  się trzeci longplay w dorobku Combo, zatytułowany „Sto lat panie Staśku!" Debiutowali płytą "Przyznaj się" w 2014 roku. Następnie w 2016 roku wydali płytę pt."Dancing, Salon, Ulica".

Jest to płyta wyjątkowa, bo nagrana specjalnie z myślą o setnej rocznicy urodzin ikony warszawskiej piosenki podwórkowej - Stanisława Grzesiuka. Okrągła rocznica przypadała na dzień 6 maja 2018 roku. Była to najlepsza okazja by przypomnieć i oddać hołd postaci, bez której z pewnością nie byłoby Combo. Grzesiuk w radiowych nagraniach z przełomu lat 50. i 60. uwiecznił fragment zaginionego świata przedwojennego warszawskiego folkloru. Jego nagrania są czymś dużo więcej niż zapisem starych piosenek. To akcent mowy, sposób gry na bandżoli oraz sam repertuar dający szerokie, plastyczne wyobrażenie o tym, czym była warszawska kultura w dzielnicach robotniczych takich jak Czerniaków, Powiśle czy Wola.

Combo na nowej płycie bardzo dba o prawidła wykonawczej sztuki. Jest klasyczne instrumentarium znane z poprzednich dwu płyt oraz we wszystkich piosenkach można usłyszeć legendarną bandżolę Grzesiuka, którą on sam nazywał "drewnem".

Janek Młynarski w porozumieniu z wnuczką Stanisława - Izą Laszuk (właścicielką instrumentu) zadbał o renowację "drewna" i tak oto po niespełna 60 latach znowu gra i brzmi jak dawniej.

Stanisław Grzesiuk i Jego legenda są wielką inspiracją dla Janka i członków Combo.

Bilety w cenie 55 zł można będzie rezerwować od 18.03.2019 od godziny 9.00 poprzez stronę www.bifk.info.

Sprzedaż gotówkowa rozpocznie się 20.03.2019 od godziny 16.00 w kasie Sali widowiskowej BiFK. W pozostałe dni wg harmonogramu pracy kasy, który jest dostępny na stronie www.bifk.info.

Dodaj komentarz

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny