Urząd Gminy Dobroszyce ostrzega: Uwaga na żmije!

Urząd Gminy Dobroszyce ostrzega przed żmijami, które można spotkać na przykład w lasach lub na polach. Żmija lubi wygrzewać się na nasłonecznionych polanach i kamieniach. Okres jej wzmożonej aktywności to czas, kiedy temperatura przekracza 25 st. C. W porównaniu do innych gadów nie jest duża, jednak boimy się jej i unikamy jak ognia. Jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce – żmija zygzakowata. Co zrobić, gdy je zauważymy?

"Spotkanie ze żmiją zygzakowatą może być groźne.
Przypominamy, to jedyny jadowity gatunek węży, żyjący w Polsce. Przed żmijami ostrzegają służby leśne i miejskie w całej Polsce.

Żmiję możemy spotkać:
- w lasach,
- na łąkach,
- na polach uprawnych.

Letnie miesiące to czas, kiedy łatwiej możemy spotkać te stworzenia. To zwierzęta zmiennocieplne, szukają więc miejsc, gdzie mogą się wygrzewać na słońcu, dlaczego możemy natknąć się na nie na ścieżkach, kamieniach czy nawet asfaltowych drogach.

Pamiętaj, niesprowokowana żmija nigdy nie zaatakuje! Sygnalizuje swoją obecność głośnym syczeniem. Należy niezwłocznie się wycofać w kierunku przeciwnym od miejsca zlokalizowania gada i zostawić go w spokoju" - przypomina Urząd Gminy Dobroszyce.

 

źródło: UG Dobroszyce

2 thoughts on “Urząd Gminy Dobroszyce ostrzega: Uwaga na żmije!

Comments are closed.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content