Uczniowie ZSP w Bierutowie zdobywali doświadczenie w Portugalii

Na miesięcznych praktykach zawodowych w Portugalii przebywała grupa 22 uczniów technikum informatycznego i logistycznego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie, w dniach od 24 maja do 22 czerwca.

Ich pobyt odbył się w ramach Projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, o tytule: „Praktyka zagraniczna dla informatyków i logistyków drogą do europejskich kompetencji zawodowych”.
Uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe w portugalskich firmach informatycznych i logistycznych. W każdej firmie przydzielony był opiekun dla praktykanta, który czuwał nad jego nauką zawodu. Uczestnicy projektu poznawali też kulturę kraju, zwiedzali w weekendy (dni wolne od pracy) ciekawe miejsca takie jak Braga, Ponta de Lima, Barcelos, Guimarães i oczywiście Porto.
Mobilność w całości finansowana była ze środków projektu. Uczestnik miał opłacony miesięczny pobyt: noclegi, wyżywienie, przelot samolotem, trnasfer z/na lotnisko, transfery do miejsc praktyk, ubezpieczenie, program kulturowy. Otrzymali też “kieszonkowe” na własne wydatki.
ZSP w Bierutowie jest niewielką szkołą, ale z dużymi możliwościami. Może się pochwalić kolejnym sukcesem. W lutym 2021 r. Narodowa Agencja programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu na akredytację. Na liście znalazł się Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie. Co oznacza ten sukces? To „bilet wstępu” i uproszczona procedura wnioskowania w okresie programu na lata 2021-2027. Uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności zawodowe i językowe za granicą w najbliższych latach.
Mimo tylu działań, które realizuję w ciągu roku, największą satysfakcję mam, gdy po powrocie uczestnicy opowiadają o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Widzę, jak się zmieniają, jak bardzo zżyli się z sobą. Wspominają różne sytuacje, miejsca, które zwiedzili, opowiadają, jak rozwinął ich ten projekt i jak bardzo stali się otwarci na nowe doświadczenia. Chcą teraz podróżować, utrzymują kontakty w języku angielskim, czują potrzebę uczenia się przez całe życie. Utożsamiają się z hasłem Erasmusa „Zmienia życie, otwiera umysły…” – mówi koordynator projektu Barbara Bujak.

 

red. P.S.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content