- Ograniczenie zużycia prądu o 10 proc. w 2023 r. przez gospodarstwa domowe w stosunku do 2022 r. będzie wiązać się z 10 proc. obniżką całego rachunku za prąd - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie Rząd chce wprowadzić stałą cenę energii elektrycznej od stycznia 2023 r. dla wszystkich gospodarstw domowych, których roczne zużycie nie przekracza 2 tys. kWh.
Czy w grudniu zabraknie gazu? PGNiG uspokaja, ale o szczegółach nie mówi.
Nowe regulacje dotyczące energetyki to część Tarczy Solidarnościowej. Według zapowiedzi premiera obejmować ona będzie brak wzrostu kosztów energii elektrycznej od stycznia 2023 r.
Brak wzrostu cen energii w 2023 r.
- Dla wszystkich gospodarstw domowych, bez wyjątków, dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2 tys. kWh rocznie. To jest oszczędność miesięczna nawet na poziomie 150 zł. Dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami pułap ten wyniesie 2,6 tys. kWh. Rodziny 3+ też mogą liczyć na limit w wysokości 2,6 kWh rocznie - zapowiedział podczas specjalnej konferencji Mateusz Morawiecki.
- Gospodarstwo domowe nie ma obowiązków biurokratycznych, nie składa dokumentów. Dostawca energii będzie oceniał poziom zużycia i automatycznie cena zostanie obniżona - powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu.
Miliony na oświetlenie ulic i obiektów. Będziemy oszczędzać?
- Rząd przeznaczy ok. 5-6 mld zł na dofinansowanie do zakupu energii i gazu dla firm energochłonnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Wsparcie otrzymają firmy, które doświadczą min. 100 proc. wzrostu energii.
Wypłata wsparcia ma nastąpić jeszcze w 2022 r. Pośrednikiem w tym programie będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. To będą przedsiębiorstwa takie jak huty, producenci stali, ceramiki, szkła, azotów. Jednocześnie administracja rządowa i samorządowa będzie zobowiązana ograniczyć zużycie prądu o 10 proc. od 1 października.
Tarcza Solidarnościowa. Co zakłada?
Przedstawione przez Mateusza Morawieckiego punkty programu mają zachęcić Polaków do mniejszego zużycia prądu. Tarcza Solidarnościowa zakłada:
- Zamrożenie ceny energii elektrycznej w 2023 do poziomu obowiązującego w 2022 roku - dla gospodarstw, które zużyją do 2000 kWh prądu. W przypadku rodzin wielodzietnych, posiadających trójkę lub więcej dzieci, osób z niepełnosprawnością i rolników limit ten wyniesie 2600 kWh.
- Obniżenie akcyzy na energię elektryczną i ciepło do poziomu 5 procent
- Rezygnację z podatku na gaz ziemny (obniżenie do poziomu 0 proc.).
- Zmniejszenie podatku na akcyzowego na energię elektryczną dla przedsiębiorców do poziomu unijnego minimum.
- Obniżenie całego rachunku za energię elektryczną o 10 proc. dla osób, które w przyszłym roku ograniczą zużycie energii o 10 procent w porównaniu do 2022 roku.
- Zobowiązanie administracji publicznej do obniżenia zużycia energii w obiektach o 10 procent od 1 października 2022.
red./
źródło: biznes.trojmiasto.pl/