Tajemnice lotniska LUFTWAFFE w Oleśnicy

Budowę lotniska nieopodal Oleśnicy hitlerowskie Niemcy rozpoczęły w 1937 roku. Lokalizacja tego obiektu została wybrana nieprzypadkowo. W Oleśnicy stacjonował 8 Regiment Kawalerii, a okoliczne pola były idealne do prowadzenia działań lotniczych. W krótkim czasie zbudowano budynki techniczne, hangar oraz warsztaty naprawy samolotów. Przed wybuchem II wojny światowej na lotnisku stacjonowało ok. 30 samolotów bombowych oraz 6 maszyn typu Heinkel 111.

źródło: www.polska-org.pl

Więcej światła na sprawę lokalizacji oleśnickiego lotniska rzuca niemiecki aktor, pisarz i dramaturg – Hugo Hartung, który w czasie wojny przebywał w Oleśnicy. W jego pamiętniku znajduje się cytat: "lądowisko znajdowało się na równych ścierniskach po zachodniej stronie miejscowości, w pobliżu zabudowań klasztornych z górującymi nad miasteczkiem wieżami".

źródło: www.polska-org.pl

To właśnie z tego lotniska w Oleśnicy, 1 września 1939 roku wystartowały samoloty 2 dywizjonu 4 pułku bombowców Kampfgeschwader 4 "General Wever", które dokonały zbombardowania Lwowa, Krakowa, Lublina, Radomia i Dęblina.

W czasie wojny na południe od obiektów technicznych lotniska, Niemcy urządzili obóz dla zagranicznych robotników przymusowych i jeńców wojennych. Natarcie Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku zmusiło Niemców do ucieczki. Część maszyn ewakuowano. Te, które pozostawiono miały zostać wysadzone 22 stycznia 1945 roku przez wycofująca się armię. Po wojnie lotnisko wraz z infrastrukturą przejęło wojsko. A w 1955 roku w Oleśnicy otwarto Techniczną Oficerską Szkołę Wojsk Lotniczych.

źródło: www.polska-org.pl

W 1968 roku  rozbudowano lotnicza infrastrukturę oddając do użytku asfaltowo-betonowy pas o długości 2160 m i szerokości 30 m oraz awaryjny pas trawiasty o długości 3000 m i szerokości 150 m. W 1970 założono tu Centralny Ośrodek Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych. Była to jedyna w Polsce szkoła przygotowująca specjalistów obsługi technicznej samolotów naddźwiękowych oraz śmigłowców dla jednostek Wojsk Lotniczych, Wojsk Obrony Powietrznej Kraju i Lotnictwa Marynarki Wojennej. Szkolenia praktyczne prowadzono na 23 maszynach latających. W sumie, w oleśnickim ośrodku wyszkolono ponad 50 tys. techników i mechaników lotniczych. Niestety historia lotniska zakończyła się bezpowrotnie 13 lutego 2002 roku kiedy to  Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o jego likwidacji wraz z Centralnym Ośrodkiem Szkoleniowym dla lotników. Obecnie z dawnej infrastruktury przetrwało już bardzo niewiele, a grunty na których znajdowała się infrastruktura lotnicza zostały przeznaczone na tereny inwestycyjne.

 

red. P.S.

Dzisiejsze imieniny

licznik odwiedzin

160219

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pogoda