Strażacy w ramach akcji “Szczepimy się” roznoszą ulotki informacyjne. Pojawiają się kontrowersje.

W ramach Narodowego Programu Szczepień od 15 marca 2021 roku strażacy w całym kraju kontynuują dystrybucję ulotek propagujących wiedzę na temat profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19.

Celem akcji jest dotarcie z informacją do mieszkańców wykluczonych cyfrowo, którzy nie korzystają z internetu, często są samotni lub nie radzą sobie z informacją z innych źródeł. W ulotkach znalazły się m.in. informacje o tym, jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19.

Jednak pojawiają się już pewne wątpliwości co do samej akcji strażaków co miało miejsce np. u dziennikarzy bydgoskiej "Gazety Wyborczej", którzy zapytali strażaków z Solca Kujawskiego jak odnoszą się do takiej akcji.

Przykładowo do roznoszenia po domach i mieszkaniach ulotek w Solcu Kujawskim naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej wyznaczył sześciu strażaków ochotników.  Naczelnik pytany czy nie obawia się o to, że że przez zaangażowanie strażaków w kolportaż ulotek zabraknie ludzi do gaszenia pożaru czy udzielenia pomocy po zdarzeniu drogowym, odpowiedział:

"Do roznoszenia ulotek wyznaczyłem sześciu ochotników, a jest nas prawie 60. Jakby co, są ludzie na akcję".

Dziennikarze z "Wyborczej" przytoczyli także komentarze samych strażaków:

"Od tego jest przecież Poczta Polska, listonosz przynosi emeryturę, korespondencję to i ulotki może roznosić" - jak komentują strażacy ochotnicy.

Przypomnijmy, że kolportaż ulotek przez strażaków ochotników jest wynikiem porozumienia zawartego pomiędzy prezesem Rady Ministrów, Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych i Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.

 

red. P.S.

źródło: GW, gov.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content