Szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe? Jest apel radnych PO

Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego z Platformy Obywatelskiej, zainicjowała powstanie projektu uchwały z apelem u o wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Radni PiS wskazują jednak na nieścisłości znajdujące się w projekcie. Zostaną one zmienione, ale prawica i tak nie poprze tego typu rozwiązań. Co zrobi rząd?

Twórcy projektu uchwały swoją decyzję motywują aktualną sytuacją pandemiczną. Szczepienia, jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi, którymi dysponuje ludzkość, miałyby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Obowiązek miałby być nałożony na takich samych zasadach, co np. szczepienia przeciw odrze, gruźlicy czy polio.

Coraz więcej osób zajmuje miejsca w szpitalach i stanowiska respiratorowe, a rząd do tej pory nie robił nic. Cała Unia Europejska, ale też pozostałe kraje, poza Unią Europejską wprowadzają radykalne działania, natomiast my cały czas udajemy, że właściwie nic się nie dzieje. Przecież mamy cały szereg (!) szczepień, które w zasadzie wyeliminowały polio, odrę z chorób dziecięcych i w ten sam sposób możemy potraktować szczepienie przeciw COVID-19 – twierdzi Paulina Stochniałek.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Obecnie czwarta fala koronawirusa stała się już faktem. Według danych z 24 listopada, w Wielkopolsce z 1455 aż 1211 łóżek dla osób z COVID-19 jest zajętych. Jeśli zaś chodzi o respiratory, to 56 ze 103 jest w użytku. Do tego należy też doliczyć łóżka do obserwacji osób z podejrzeniem COVID-19, które znajdują się w każdym szpitalu.

Wątpliwości w projekcie uchwały budzą jednak przytoczone liczby. Twórcy twierdzą, że 90-95 proc. osób hospitalizowanych ze względu na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Trudno się z tym zgodzić. W istocie, jest to znacząca większość, ale nie aż tak znacząca. Skąd zatem takie dane?

Obecnie osób hospitalizowanych zaszczepionych jest kilkadziesiąt procent. To i tak jest mniej, niż niezaszczepionych, ale nie 5 czy 10 proc. Dane wskazują jednak, że pod respiratorami osób zaszczepionych jest znacznie mniej – mówi Zbigniew Czerwiński, przewodniczący klubu radnych PiS.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w dniu dzisiejszym (poniedziałek 29.11), kiedy projekt zostanie poddany głosowaniu na sejmiku województwa. Pytanie jednak, co z uchwałą zrobi rząd. Według zapowiedzi podobne rozwiązania nie zostaną wprowadzone. Według aktualnych informacji nie planuje się ani wprowadzenia lockdownu dla niezaszczepionych, ani obowiązkowych szczepień dla wszystkich.

 

Jak oceniasz pomysł obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19

0
0,0 rating
Twoja ocena 0 na 5 gwiazdek (średnia z 0 opinii)
Najlepiej0%
Bardzo Dobrze0%
Średnio0%
Źle0%
Najgorzej0%

 

red.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny