Starostwo Powiatowe w Oleśnicy proponuje wypoczynek w Arboretum Leśnym w Stradomi

Niezwykłe kolekcje drzew, alpinarium wraz ze zbiorem roślin wodnych i chronionych, szkółka, plantacje nasienne, archiwum klonów cennych gatunków oraz „zielona szkoła" - tak w skrócie można opisać niezwykłe Arboretum im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi Dolnej.

Przed laty część terenu podlegała Państwowym Gospodarstwom Rolnym, potem funkcjonowała tu szkółka leśna, która w 1993 roku przekształciła się w arboretum, czyli miejsce, w którym kolekcjonuje się rośliny i prowadzi nad nimi badania. Dziś zajmuje prawie 690 ha. Obiekt w Stradomi Dolnej im. prof. Stefana Białoboka jest jednym z największych tego typu terenów w Polsce. Około 85 ha to powierzchnie kolekcyjne. Większość prac związanych ze stworzeniem części ekspozycyjnej arboretum zrealizowano w latach 1995-1999.

Kolekcje botaniczne tworzy około 1500 taksonów drzew i krzewów oraz kilkaset taksonów roślin ozdobnych. Rosną tu świerki, jodły i sosny, której kolekcja jest zaliczana do jednej z największych w Polsce, a także dęby i klony. Podziwiać można piękne różaneczniki, magnolie, piwonie, róże, lilaki, derenie, tulipany, liliowce, kosaćce, lilie, funkie, mieczyki, a także trawy ozdobne, rośliny alpejskie, rośliny cieniolubne oraz rośliny wodne. Szczególne miejsce w zasobach arboretum mają gatunki roślin chronionych. Arboretum aktywnie uczestniczy w badaniach naukowych oraz realizuje program edukacji ekologicznej i popularyzuje wiedzę przyrodniczo-leśną.

Jest tutaj kilka prawdziwych unikatów. Do nich należy zaliczyć m.in. dyptam jesionolistny, nazywany „gorejącym krzewem Mojżesza”. To roślina z południa Europy i Syberii, wydzielająca niezwykle intensywne w zapachu, parzące i łatwoplane olejki eteryczne. Endemitami w hodowli są także, niezwykle rzadko występujące, gatunki chronione: wawrzynek główkowy (przywieziony z poligonu w Nowej Dębie), różanecznik żółty (inaczej azalia pontyjska), paproć wodna, marsylia czterolistna (wymarła w naturze) - gatunek ekstremalnie rzadki. To jedna z dwóch polskich wodnych paproci. Ogród może się pochwalić jedną z większych populacji w Polsce. Posiada kilka zbiorników wodnych, gdzie roślina ta bardzo dobrze się zaadaptowała.

Niezwykle ważną częścią działalności arboretum jest selekcja i przechowywanie nasion, głównie drzew. To swoisty bank genów. W laboratorium prowadzi się m.in. hodowlę in vitro zagrożonych gatunków.

red. P.S.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content