Spektakl w ramach oleśnickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości – “Urodziny Marszałka”

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy serdecznie zaprasza na spektakl teatralny ,,Urodziny Marszałka", który odbędzie się 10.11.2021 o godz. 18:00 w Sali widowiskowej MOKIS w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

"Jest 5 grudnia 1919 roku. Naczelnik świeżo wskrzeszonego państwa polskiego kończy właśnie pięćdziesiąt dwa lata. W odwiedziny do Józefa Piłsudskiego zjeżdżają się wyjątkowe osobistości. Obok ulubionej najstarszej siostry naczelnika Zofii Kadenacowej jest przyszła jego żona Aleksandra, obecny adiutant książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, adiutant dawniejszy, a już niebawem słynny pierwszy ułan II Rzeczypospolitej Bolesław Wieniawa-Długoszowski; jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, a w przyszłości wielki, choć z tragicznym życiorysem polityk Walery Sławek, a wreszcie dwóch dzielnych żołnierzy i weteranów wielu walk - generał Bolesław Roja i pułkownik Leon Berbecki. Obecność tak nietuzinkowych postaci zapewni sztampowej czynności krojenia urodzinowego tortu absolutnie wyjątkową oprawę. Tym bardziej że w Polsce wciąż trwa burzliwy i niezmiernie ważny moment dziejowy. Upływa rok od odzyskania niepodległości. Obok żywej polityki w granicach i poza nimi na froncie wschodnim wciąż trwają walki. Także przy stole stoczy się zażarta dyskusja nad obecnym i przyszłym kształtem naszej ojczyzny. Zdrowie Naczelnika!" - informują organizatorzy spektaklu.

Spektakl objęty jest patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki i Oleśnickim Domu Spotkań z Historią w godzinach od 10:00-13:00.

 

red. P.S.

źródło: MOKiS

Dzisiejsze imieniny

licznik odwiedzin

142577

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pogoda