fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Rocznica egzekucji polskich działaczy z Wolnego Miasta Gdańska. Złożono hołd poległym

W dniu 22 marca 2021 r. upamiętniono zamordowanych 22 marca 1940 r. działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. W uroczystościach z okazji 81. rocznicy egzekucji, kwiaty na grobach poległych złożyli Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska, Janusz Marszalec - zastępca dyrektora Muzeum Gdańska i Marek Adamkowicz z Muzeum Poczty Polskiej.

Upamiętniono tym samym tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Wielki Piątek, 22 marca 1940 r. w lesie w pobliżu obozu Stutthof podczas masowej egzekucji zamordowano 67 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Ich śmierć stała się symbolem wojennych cierpień gdańskich Polaków. Wśród poległych znaleźli się m.in. księża, urzędnicy, kolejarze, finansiści i dziewięciu obrońców Poczty Polskiej.

W 81. rocznicę tych tragicznych wydarzeń pamięć polskich działaczy uczczono złożeniem kwiatów na grobach znajdujących się w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Symbolicznym gestem pamięci o wszystkich zamordowanych tego dnia było złożenie wieńców na grobach błogosławionego księdza Bronisława Komorowskiego i Michała Szucy, wybitnego ekonomisty, pedagoga z Wolnego Miasta Gdańska.

Łącznie w egzekucjach w styczniu i w marcu 1940 r. zamordowanych zostało 89 osób. Zbrodnia ta była wyrazem zemsty wobec osób walczących o polskość Gdańska, Warmii i Mazur i na zawsze miała pozostać ukryta przed światem. Po zasypaniu zbiorczych grobów, posadzono na nich brzozy, aby nikt nie mógł odnaleźć miejsca ludobójstwa. Dzięki wskazówkom świadków historii udało się w roku 1947 i 1979 odnaleźć w lesie, w odległości 2,5 km od obozu Stutthof, groby zamordowanych. Po ekshumacji, szczątki ciał zostały uroczyście przewiezione i pogrzebane na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

 

red. P. Sanecki

źródło: www.gdansk.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content