źródło: m.niedziela.pl

źródło: m.niedziela.pl

Raport: Młodzi nie wierzą w oczyszczenie Kościoła. Ufają natomiast papieżowi.

Z badania przeprowadzonego przez Centrum Profilaktyki Społecznej, którego wyniki opublikowała „Rzeczpospolita” wynika, że 59 proc. młodych ludzi stwierdziło, że ich religijność spadła w ciągu ostatnich dwóch lat, a co piąty przyznaje, że nie uczestniczy we mszy św. Ponadto aż 62 proc. z badanych uważa, że Kościół afery pedofilii chce zamieść pod dywan.

W badaniu wzięło udział 1051 nastolatków, w wieku od 14 do 18 lat z całego kraju, który zostali zapytani o kwestie religijne i problemy społeczne, w tym o patologie w Kościele katolickim. Wyniki pokazały, że ponad 62 proc. młodych uważa się za osoby religijne, ale jedna trzecia jest przeciwnego zdania.

Młodych do Kościoła zniechęca głównie rozdźwięk między tym, „co mówi religia, a co robi Kościół" oraz „brak właściwej reakcji Kościoła na pedofilię w jego szeregach" - to wskazało 65 proc. i 63 proc. badanych osób. Młodym ludziom nie podoba im się także zaangażowanie Kościoła w politykę oraz „przepych i nieuzasadnione bogactwo ludzi Kościoła".

62 proc. młodych ludzi jest zadnia, że „Kościół chce przeczekać aferę pedofilii, zamieść ją pod dywan".

Młodzież okazuje zdecydowany brak zaufania do polskich hierarchów kościelnych w sprawie „zreformowania Kościoła i odzyskania jego autorytetu”. Nie ufa im aż 72,8 proc. ankietowanych.

Co ciekawe wyniki badani potwierdziły, że 71 proc. młodych ludzi ufa papieżowi Franciszkowi i uważa, że chce on zreformować Kościół i wyeliminować panujące w nim patologie. Dla połowy badanych papież Franciszek to autorytet moralny.

 

red. P.S.

źródło: "Rzeczpospolita"

 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content