Przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP uczcili imieniny Józefa Piłsudskiego

19 marca to imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Szczególnie celebrowane były w Drugiej Rzeczpospolitej, ale obchodzone są do dziś. Tę tradycje 20 lat temu przywrócił Związek Piłsudczyków.

Także przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP z Okręgu Dolnośląskiego w tym dniu uczcili imieniny Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczęto przy Obelisku Legionowym znajdującym się na osiedlu Księże Małe we Wrocławiu. W obchodach wzięli udział: prezes okręgu gen. bryg. zw. Włodzimierz Pacelet, ppłk. zw. Wojciech Kociński i kpt. zw. Albin Nicpoń. Powitał ich kpt. zw. Adam Czmuchowski, a także przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Księskiej oraz mieszkańcy Księża.

Następnie Piłsudczycy udali się do Gaszowic w powiecie oleśnickim, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica ku czci Marszałka oraz gen. Hallera. Kolejne uroczystości miały miejsce na sycowskim rynku.

Józef Piłsudski jest uznawany za przywódcę nieprzeciętnego. Imieniny to nie jedyny dzień kiedy Piłsudczycy oddają mu hołd. Związek upamiętnia także rocznicę urodzin i śmierci Marszałka.

 

red. P.S.

fot. olesnica24

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content