Pomnika Rotmistrza Pileckiego w Oleśnicy raczej nie będzie…

Inicjatywa samorządu gminy Oleśnica spaliła na panewce. Przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości nie zostanie zrealizowana. Pomnik miał stanąć przy hali sportowej gminy Oleśnica przy ulicy WIleńskiej w Oleśnicy. Jego budowę zaproponował radny Jacek Bartosik, a lokalizację radny Tomasz Domal.

Pomysł został zaaprobowany przez Radę Gminy Oleśnica. Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożono wniosek o dotację na realizację obelisku w ramach ministerialnego projektu "Rzeźba dla Niepodległej". Samorząd liczył na pozyskanie 90 proc. kosztów budowy.

Jak ujawniła Panorama Oleśnicka, wstępny projekt pomnika rotmistrza przygotował artysta-rzeźbiarz Grzegorz Godawa. Przedstawiał stojącą postać młodego Witolda Pileckiego z czasów studenckich. Wykonany z brązu obelisk o wysokości 190 centymetrów miał być posadowiony na poziomie chodnika. Tuż obok miała się znajdować tablica z jego nazwiskiem. Druga tablica miała być umieszczona na ścianie frontowej hali sportowej przy wejściu.

Takie były plany. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. Gmina Oleśnica nie otrzymała wspomnianej dotacji. Poinformował o tym radnych na sesji zastępca wójta Krzysztof Skórzewski. Obecnie gmina nie ma pieniędzy, by mimo niepomyślnego obrotu sprawy pomnik postawić.

 

red.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny