Policjanci z Oleśnicy pomagają chronić granicę polsko-białoruską

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy zostali skierowani do działań operacyjnych i pomagają ochraniać rejon granicy polsko-białoruskiej.

Sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim i stan wyjątkowy w pasie granicznym z Białorusią wymaga wsparcia dla Straży Granicznej i miejscowych sił policyjnych. Również policjanci z Oleśnicy będą pełnić tam służbę.

"obecnie na teren przygraniczny zostało oddelegowanych do służby dwóch funkcjonariuszy pełniących na co dzień służbę w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy" - informuje Bernadeta Pytel z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy.

Na czym będzie polegać służba oleśnickich policjantów?

"W całym rejonie Podlasia wzmożone są patrole drogowe. Wypatrują one „kurierów”, którzy przemycają ludzi z granicy. Będziemy starali się pomóc straży granicznej i wojsku jak tylko możemy" – jak informuje podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

 

Od zapewnienia bezpieczeństwa na granicy jest straż graniczna i wojsko. Są do tego specjalnie przeszkoleni i zapoznani z zagrożeniami, których mogą się spodziewać.  Zlepek policjantów oddelegowanych z całego kraju do zabezpieczenia pasa granicznego pokazuje tylko, że rząd sobie nie radzi i nie zdaje sobie sprawy, że drogowe patrole policyjne w chwili  konfrontacji  mogą być narażeni na bezpośredni konflikt z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego i broni palnej (art. 45 Dz.U.2019.2418 t.j).

Niejednokrotnie na przestrzeni lat w mediach można było usłyszeć o takich przypadkach, gdzie oddanie strzału było chociaż zgodne z Art. 45, nie przysparzała policji popularności.  A niewątpliwie grupa nielegalnych agresywnych emigrantów, może stworzyć takie przesłanki do zastosowania tych nadzwyczajnych środków przymusu bezpośredniego.
Na ten temat można pisać i pisać, lecz zawsze konkluzja i pytania są takie same. Co dalej? - Zatrzymać i przekazać służbie granicznej, czy też odpuścić kiedy agresja sięgnie zenitu.

Być albo nie być; oto jest pytanie 

William Shakespeare

Dzisiejsze imieniny

licznik odwiedzin

142577

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pogoda