Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy ostrzegają przed oszustami w Internecie

Policjanci z Oleśnicy ostrzegają przed internetowymi oszustami!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy prowadzą obecnie kilka spraw dotyczących oszustw dokonanych za pośrednictwem jednego z portali internetowych. Oszuści podstępem wchodzą w posiadanie informacji dotyczących rachunków bankowych, co umożliwia dokonanie transakcji, które za ich pośrednictwem obciążyły wiele rachunków bankowych osób pokrzywdzonych.
Na zdjęciu widać biurko na którym leży laptop. Przy laptopie widać ręce. W prawej ręce osoba trzyma kartę kredytową. Lewa ręka pisze na klawiaturze laptopa.
Cały czas przekazujemy informację o rodzajach działań oszustw internetowych. Niestety w dalszym ciągu ludzie dają się oszukać. Jest to nie przyjemna sytuacja dla osób pokrzywdzonych, dlatego też przypominamy jak działają oszuści internetowi. Z prowadzonych przez policjantów spraw, wynika, że sprawca kontaktuje się z osobami, które mają wystawione różne artykuły na znanym portalu internetowym i wyraża zainteresowanie ich kupnem. Kontakt ze strony „rzekomego kupującego” następuje poprzez jeden z komunikatorów.

Każdorazowo widoczny jest inny numer telefonu, który przypisany jest do różnych operatorów, również zagranicznych. Następnie oszust decyduje się kupić przedmioty i po ustaleniu kwoty oznajmia, że na portalu możliwa jest wysyłka towaru. W związku z powyższym proponuje wysyłkę przez portal i przesyła screen z fałszywymi informacjami jak to zrobić celem zapłacenia za przedmiotowe towary. W tej wersji rzekomy kupujący wysyła sprzedawcy indywidualny link, który łudząco przypomina link do portalu sprzedażowego np. celem odbioru pieniędzy. W przedmiotowym linku każdorazowo wymagane jest wpisanie danych sprzedającego: imię i nazwisko, nr karty płatniczej i jej data ważności, kod CVV oraz saldo rachunku bankowego. W związku, z czym nieświadomy sprzedający po dobrowolnym wpisaniu powyższych danych ze swojej karty płatniczej powoduje, że z jego rachunku bankowego dokonywana jest transakcja, zazwyczaj na kwotę podanego salda, akceptowana przez niego kodem SMS. Do wypłat dochodzi głównie za granicą. Osoby pokrzywdzone dopiero po fakcie zorientowały się, że zamiast otrzymać pieniądze, to zostały im one skradzione z konta.

Pamiętajmy zatem ostrożność, czujność i metoda ograniczonego zaufania pozwolą nam uniknąć problemów i nie stać się kolejną ofiarą oszusta!

 

źródło: KPP Oleśnica

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content