Poczta Polska traci na dostarczaniu listów. Rząd planuje dofinansowanie do nierentownych usług.

Trwają konsultacje prowadzone przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w sprawie projektu ustawy, która umożliwi zrekompensowanie Poczcie Polskiej strat, jakie ponosi przez świadczenie usługi powszechnej doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju.

Podczas wtorkowego (12.06.2021) posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury omawiano kwestie sytuacji ekonomicznej Poczty Polskiej i jej polityki kadrowej, ze szczególnym uwzględnieniem Programu Dobrowolnych Odejść oraz zwolnień grupowych pracowników spółki.

Wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka podczas sprawozdania przekazał posłom, że ministerstwo prowadzi prace nad nowelizacją prawa pocztowego, które mają na celu dostosowanie go do obowiązujących trendów rynkowych.

- Główne założenia projektu to przeniesienie na budżet państwa finansowania straty powstałej w wyniku świadczenia usługi powszechnej doręczenia przesyłek listowych i paczek na terenie kraju. Oczywiście kwestia, która wymaga wyjaśnienia, to kwestia obliczenia tej straty, i to w tym momencie jest przedmiotem rozmów z UKE i UOKiK - powiedział wiceminister.

W posiedzeniu uczestniczył także prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, który podkreślił, że: "rynek listowy generuje dla Poczty dwie trzecie przychodów ze sprzedaży, a trendy wskazują, że jest to rynek zanikający".

Poczta Polska ponosi stałe koszty koszty związane z pełnieniem roli operatora wyznaczonego i utrzymywaniem sieci placówek. Resort pracuje także nad innymi rozwiązaniami umożliwiającymi dofinansowanie Poczty Polskiej.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych analizowany jest wniosek o zgodę na udzielenie odszkodowania tytułem strat spowodowanych pandemią w okresie od marca do maja 2020 r. w kwocie blisko 226 mln zł. Trwają też prace analizujące wniosek o odszkodowanie za dalszy okres trwania pandemii COVID-19.

- Wniosek podpisany przez premiera Sasina został przekazany do prezesa UOKiK. To jest wniosek o wszczęcie postępowania notyfikacyjnego. MAP będzie wspierało w tym zakresie działalność Poczty Polskiej i UOKiK w rozmowach z Komisją Europejską - zadeklarował wiceminister A. Śliwka.

W związku z dużymi stratami finansowymi Poczta Polska prowadzi także redukcję zatrudnienia. Na ten rok zaplanowana jest redukcja 960 etatów w ramach zwolnień grupowych.

 

red. Paweł Sanecki

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content