Pierwszy dzień wiosny 2021 – ciekawostki i mało znane fakty

W powszechnej opinii większość z Nas kojarzy że wiosna rozpoczyna się w dniu 21 marca. Jest to jednak data wiosny kalendarzowej. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypada 20 marca 2021 roku i jest związany ze zjawiskiem równonocy wiosennej - momentem kiedy dzień, i noc mają po 12 godzin.

Wiosna to pora roku, która napawa wszystkich nadzieją i chęcią do życia. Wiosnę czuć w powietrzu – jej potwierdzeniem są pierwsze kwiaty w ogrodzie, a promienie słoneczne dodają radości i energii.

 

Fakty związane z pierwszym dniem wiosny

Równonoc wiosenna ma miejsce, kiedy Słońce przechodzi przez Punkt Barana, a słoneczne promienie padają na równik prostopadle. Są w tym samym czasie także styczne do powierzchni Ziemi przy biegunach. Najczęściej ma to miejsce 20 lub 21 marca, ale może się zdarzyć, że kalendarzowa i astronomiczna wiosna będą przypadać tego samego dnia.

Jednak równonoc wiosenna w minionych czasach nie zawsze wypadała w okolicach 20 marca i była związana z kalendarzem obowiązującym  w danej epoce historycznej. Za przykład można przytoczyć fakt, że z powodu małej dokładności kalendarza juliańskiego, w XVI wieku kalendarzowa wiosna miejsce około 11 marca! Dopiero po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku data równonocy została ustalona na 20-21 marzec.

 

Wiosna w Polsce - ciekawostki i tradycje

Słowiańska bogini Mora (zwana też Morana czy Morena) była dla naszych przodków symbolem zimy i śmierci. Plemiona Słowiańskie zaczynały obchody z okazji wiosny od tak zwanych Jarych Godów. Na początku świętowania okresu palono i topiono w rzece słomianą kukłę - Marzannę. Miało to oznaczać koniec panowania bogini Mory i zwiastować początek nowej, radosnej pory roku. Święto to było obchodzone bardzo hucznie z tańcami, śpiewem i zabawą. Obrzęd topienia Marzanny jest nam dobrze znany, jednak ze względów społecznych i ekologicznych nie jest już praktykowany w taki sam sposób, w jaki robili to nasi przodkowie. W W dzisiejszych czasach już coraz częściej Marzannę tworzy się ze starych, zużytych przedmiotów i nie wrzuca się jej do rzeki, aby nie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska.

Nazwa ‘Jare Gody’ wzięła się od boga Jaryło, który był patronem wiosny i płodności. Z tej okazji Słowianie malowali jajka. Zwyczaj ten przejęło chrześcijaństwo i dziś przejawia się on jako malowanie pisanek w okresie wielkanocnym.

Także śmigus-dyngus ma swoje korzenie w Słowiańskich obchodach początku wiosny. W tym czasie powinno obmyć się w poświęconej wodzie, a następnie dla zdrowia poddać się wychłostaniu całego ciała. Obrzędy kąpania i chłosty połączono w jeden - śmigus-dyngus, który przetrwał do dziś, jednak w znacznie mniej bolesnej formie.

 

Pierwszy dzień wiosny na świecie - 3 ciekawe przykłady zwyczajów obchodzenia tego dnia na świecie

W Bośni i Hercegowinie, dokładniej w mieście Zenica pierwszego dnia wiosny obchodzi się święto Cimburijada. Jest to święto jajecznicy! Festiwal Jajecznicy najczęściej odbywa się na brzegach rzeki. Ludzie zbierają się, słuchają muzyki, oglądają pokazy taneczne i oczywiście jedzą potrawy z jajek, które są symbolem nowego życia.

W Persji przygotowania do pierwszego dnia wiosny, zwanego Nowruz, zaczynają się już kilka tygodni wcześniej. W domach umieszcza się naczynia z wodą, która utożsamiana jest ze zdrowiem, aby odegnać z domostwa wszelkie klątwy i nieszczęścia. Przygotowuje się specjalne przedstawienia taneczne, które często połączone z ogniskami oraz pokazy fajerwerków.

Interesującą tradycją jest obchodzenie pierwszego dnia wiosny na Bali, który rozpoczyna się wraz z przesileniem wiosennym, jest to też pierwszy dzień Nowego Roku. Obchody rozpoczęcia wiosny zaczynają się dwa dni wcześniej - pierwszego dnia odbywa się rytuał oczyszczenia w oceanie, a drugiego dnia wyjątkowa ceremonia egzorcyzmów, która jest połączona z kolorową paradą. Pierwszy dzień wiosny to Dzień Ciszy. Zamykane są wtedy wszystkie sklepy i restauracje, ulice są puste. Wierzy się, że wtedy Bali odwiedzane jest przez złe duchy. Mieszkańcy wyspy oddają się tego dnia medytacji, aby uzyskać jasność umysłu na rozpoczynający się Nowy Rok.

Mimo tego, że w różnych zakątkach świata pierwszy dzień wiosny jest obchodzony na różne sposoby to dla wszystkich ludzi  jest to moment, który napawa radością i daje nadzieję na nowy początek.

 

red. P.S.

źródło: lazienkowy.pl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny