Paweł Wybierała odwołany z funkcji członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego odwołali w czwartek z zarządu województwa dolnośląskiego Pawła Wybierałę. Na nadzwyczajną sesję sejmiku nie przyszli radni opozycyjni, a Wybierała został odwołany głosami radnych PiS, Bezpartyjnych i Samorządowców oraz jednego radnego z Nowoczesnej Plus.

Projekt uchwały ws. odwołania Wybierały złożył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski (Bezpartyjni i Samorządowcy). Marszałek odwołanie członka zarządu tłumaczył „utratą zaufania”.

Za odwołaniem Wybierały głosowało 18 radnych – wszyscy, którzy byli obecnie na sali. Członka zarządu województwa można odwołać większością głosów przy obecności połowy ustawowej liczby radnych. Tak też się stało, pomimo że w nadzwyczajnej sesji nie uczestniczyli radni opozycyjni z KO, Nowoczesnej Plus (oprócz jednego z nich) oraz Bezpartyjnych Samorządowców.

Na sali sesyjnej, oprócz radnych z koalicji PiS oraz Bezpartyjnych i Samorządowców, pojawił się jedynie Ryszard Lech z Nowoczesnej Plus, który zagłosował za odwołaniem Wybierały. – Jestem tu dziś dlatego, że uważam, iż należy odwołać członka zarządu województwa dolnośląskiego Pawła Wybierałę z dwóch powodów. Pierwszy związany jest z tym, że tak jak on jestem mieszkańcem Milicza. Ja wówczas jako radny, on jako burmistrz Milicza, nie współpracowaliśmy i był to czas naznaczony pasmem konfliktów, daleko wykraczających poza dobre obyczaje, jakich ta gmina nie zaznała nigdy wcześniej i jakich mam nadzieję nie zazna już (...) Drugi powód jest taki, że popieranie przez część opozycji pseudostrategii polegającej na destrukcji, której efektem jest obrona członka zarządu pozbawionego kompetencji, a który miałby pobierać wynagrodzenie, godzi w powagę całej opozycji i będzie potęgowało chaos – powiedział Lech.

Opozycja już wcześniej zapowiadała, że zbojkotuje zwołaną na czwartek nadzwyczajną sesję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W marcu nastąpił rozłam wśród Bezpartyjnych Samorządowców, którzy rządzą w kolacji z PiS Dolnym Śląskiem. Marszałek Cezary Przybylski poinformował 17 marca o utworzeniu nowego klubu – Klub Radnych Bezpartyjni i Samorządowcy. Nowy klub tworzy trzech radnych, którzy do tej pory byli w klubie Bezpartyjnych Samorządowców. Oprócz Przybylskiego, to Tymoteusz Myrda (członek zarządu województwa dolnośląskiego) oraz Marek Obrębalski (wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego).

Kilka dni wcześniej Paweł Wybierała związany z Bezpartyjnymi Samorządowcami został pozbawiony kompetencji członka zarządu województwa dolnośląskiego, a w czwartek został odwołany z tej funkcji. Dotychczasowe kompetencje Wybierały, czyli kierowanie Departamentem Rozwoju Społecznego i Rynku Pracy wraz z Wydziałami Sportu i Turystyki oraz wszystkimi podlegającymi mu jednostkami samorządowymi, przekazano Tymoteuszowi Myrdzie – innemu członkowi zarządu województwa z Bezpartyjnych Samorządowców.

Na początku marca część radnych siedmioosobowego klubu Bezpartyjnych Samorządowców chciała usunąć z niego członka zarządu województwa Tymoteusza Myrdę, który jest bliskim współpracownikiem Roberta Raczyńskiego – prezydenta Lubina i jednego z liderów Bezpartyjnych Samorządowców.

Po rozłamie w środowisku Bezpartyjnych Samorządowców rządząca województwem koalicja ma 17 radnych w 36-osobowym Sejmiku (14 radnych PiS i trzech radnych z klubu Bezpartyjni i Samorządowcy).

 

źródło: wroclaw.tvp.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny