Państwo wprowadziło całkowity zakaz spuszczania psów ze smyczy? Bzdura

W mediach można przeczytać, że „za pozwolenie zwierzęciu na wybieganie się w miejscu publicznym mandat wyniesie 250 zł”. Rzekomo psy będą mogły biegać wolno poza miejscem zamieszkania jedynie na przeznaczonych do tego wybiegach. Ale, całe szczęście, nie jest prawdą, że od 10 kwietnia 2021 będzie karane grzywną finansową puszczanie psa luzem w każdym miejscu publicznym – to kaczka dziennikarska.

Animatorzy schroniska dla psów Przytul Pyska w Boguszycach (Ośrodka adopcyjnego dla zwierząt) wyjaśniają  tą kwestię na swoim profilu FB:

"Kochani, w związku z krążącymi w mediach fałszywymi informacjami, dotyczącymi rzekomego całkowitego zakazu spuszczania psów ze smyczy na terenach zurbanizowanych ( FAŁSZ MEDIALNY!: "Zwykły spacer z psem może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości od 250 do 500 zł. Wystarczy spuścić na chwilę zwierzę ze smyczy lub zapomnieć o założeniu kagańca". ), poniżej postaramy się wyjaśnić Wam troszkę temat i uspokoić, aby te plotki nie budziły w Was obaw oraz nie wstrzymywały Waszych ewentualnych decyzji, dotyczących adopcji w obawie przed karami .

Najkrócej :

Nie zostało przyjęte żadne nowe prawo. Rozporządzeniem zmieniła się wysokość możliwego mandatu a nie to, za co można go otrzymać.

W obowiązującym stanie prawnym nie ma żadnej podstawy, zakazującej całkowitego puszczania psów ze smyczy. Trzeba to robić jednak odpowiedzialnie i bezpiecznie.

Jeśli ktoś nie spełni tych norm, może być ścigany wykroczeniowo.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/zmiana-rozporzadzenia-w-sprawie-wysokosci-grzywien-nakladanych-w-19094277

Po pierwsze zatem nasza rekomendacja ( modne słowo😉) :

w miejscach uczęszczanych przez ludzi lepiej wyprowadzać psa na smyczy, choćby dla jego bezpieczeństwa, a spuszczać go w miejscach odosobnionych. Zawsze kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i szacunkiem dla potrzeby przestrzeni innych ludzi i zwierząt.

Po drugie : sprawdźmy, jakie są przepisy naszego prawa miejscowego, ponieważ każda gmina ma odrębne regulacje. Gminy nie mogą jednak wprowadzić generalnego zakazu spuszczania psów ze smyczy, bo byłoby to sprzeczne z ustawą. Przepisy miejscowe mogą natomiast wskazywać konkretne miejsca, gdzie psy muszą być na smyczy. Mandatem będą zatem zagrożone sytuacje, gdy nie mamy psa na smyczy w jasno wskazanych miejscach, w których gmina wymaga trzymania ich na smyczy.

Po trzecie : zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zabronione jest puszczanie psa bez możliwości jego kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Kontrola nie oznacza uwięzi. Może to być także kontrola głosowa. To oznacza, że jeżeli jesteśmy w stanie odwołać psa, reaguje on na komendy, ma chip albo adresatkę, możemy go spuścić ze smyczy.

W odniesieniu do lasów obowiązuje cały czas art. 166 Kodeksu Wykroczeń, który zabrania "puszczania psa luzem, poza polowaniami" - wyjaśnia Organizacja Przytul Pyska.

 

red. P.S.

źródło: fb\przytulPyska

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content