Oleśniczanin przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty i tysiące zdjęć

Feliks Jakimowicz, fotograf o niezwykle bogatym dorobku, przekazał do Oddziałowego Archiwum niesamowity dar – wydawane poza PRL-owską cenzurą druki, ulotki, książki oraz ogromną kolekcję 9 tys. negatywów i zdjęć z lat 80. XX wieku - poinformował wrocławski IPN.

Feliks Jakimowicz na kliszy fotograficznej utrwalił zarówno życie codzienne w PRL, jak i ważne wydarzenia z naszej najnowszej historii, których był świadkiem. Kilkanaście teczek z setkami negatywów mało- i dużoobrazkowych zostało włączonych do zasobu Oddziałowego Archiwum IPN we Wrocławiu i będą udostępnione historykom badającym życie społeczne i polityczne dwóch ostatnich dekad okresu komunistycznego w Polsce.

Do IPN trafiły zdjęcia z pracy Feliksa Jakimowicza w Wrocławskiej Żegludze Śródlądowej na (barkach) pchaczu Muflon 7, z pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę w 1983 r., innych wielokrotnych pobytów na Jasnej Górze w Częstochowie oraz przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, z pracy w MPGK w Oleśnicy, w warsztacie dekarskim czy fotografie symbolicznej mogiły ofiar stanu wojennego na cmentarzu w Oleśnicy. Obecne są również zdjęcia ciemni fotograficznej, znajdującej się na balkonie mieszkania F. Jakimowicza w bloku.

– Otrzymaliśmy również wiele druków bezdebitowych, np. ulotki Solidarności Dolnośląskiej z lat 1980–1981, ulotki, wydawnictwa, komunikaty z lat 1981–1983, ulotkę „Piłsudczyk Dolnośląski”, a także oryginalną teczkę z listami członków NSZZ „Solidarność” Oświaty we Wrocławiu. Warto zwrócić uwagę na pisma „Myśli Nieinternowane”, ulotki Solidarności Rolników, drukowane na kartkach z zeszytów w szeroką linię ulotki i pisma z lat 1983–1985 – wyliczają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. – Uwadze polecam, ulotki „Piłsudczyk Wielkopolski”, „Solidarność Walcząca” z 1990 r., oraz „Biuletyn Węgierski” z 1989 r. W przekazanym darze znajdziemy również ulotki Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność”, „Gazetę Polską” KPN z 1988 r., ulotkę-maszynopis A4 „Z Dnia na Dzień” z listopada 1984 r., podziemne pismo  „Fatamorgana” dla pracowników Fabryki Automatów Tokarskich (FAT) we Wrocławiu z listopada 1984 r. czy łącznie kilkaset egzemplarzy „Przeglądów Wiadomości Agencyjnych”, „Wiadomości Solidarności”, „Solidarności Dolnośląskiej”, „Z Dnia na Dzień”, „U Nas” (gazetka pracowników zakładów Polar z Wrocławia), „Baszty” (z Oleśnicy), „Kotwicy” i „Regionu” (z Wrocławia), „Biuletynu Dolnośląskiego” i gazetek z różnych wrocławskich zakładów pracy.

 

źródło: IPN Wrocław

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content