Oleśnickie Nadleśnictwo apeluje o zabieranie śmieci z lasów!

- Czy las ma tak wyglądać?! WEŹ ZE SOBĄ Z LASU SWOJE ŚMIECI! - apeluje Nadleśnictwo Oleśnica Śląska.

Od 1 kwietnia 2021 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu wspólnie z Ligą Ochrony Przyrody Okręg we Wrocławiu oraz firmą Chemeko System rusza z kampanią informacyjno-edukacyjną pn. „NIE dla ŚMIECI w lesie!”.

Spokojny, piękny i czysty las to taki, który wszyscy lubimy i jakiego oczekujemy wybierając się na wycieczkę w tereny leśne. Niestety, czasem obraz z naszej wyobraźni zostaje zakłócony…. przez śmieci. A w polskich lasach niestety lądują ich tony.

Odpoczynek na świeżym powietrzu koi nasze nerwy, pomaga się odstresować i zrelaksować. Dlatego jako leśnicy zachęcamy społeczeństwo do korzystania z dóbr lasu. Staramy się jak najbardziej udostępnić każdemu ten las. Budujemy wiaty, miejsca postoju i odpoczynku, a także ścieżki rowerowe, biegowe, narciarskie czy konne. W ostatnich czasach na obszarach leśnych powstaje coraz więcej jednokierunkowych ścieżek górskich typu singletrack czy obiektów dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Praktycznie z każdego miejsca na Dolnym Śląsku w mniej niż 30 minut można dojechać do lasu i odpocząć.

Nie od dziś wiadomo, że śmieci w lasach są porażającym problemem i mimo ogromnego wysiłku leśników, którzy na bieżąco patrolują lasy i wywożą z nich sterty odpadów, to śmieci w lasach z roku na rok przybywa. Dla uściślenia - Lasy Państwowe każdego roku wydają ok. 20 mln zł na sprzątanie i wywóz śmieci z lasu, a nadleśnictwa wrocławskiej dyrekcji kosztuje to w zależności od roku w granicach  aż 600 000 - 800 000 zł. Mimo kar za wywóz śmieci do lasu oraz coraz większej liczby miejsc, gdzie teren jest monitorowany, dzikie wysypiska mają się dobrze i szpecą krajobraz leśny oraz odstraszają osoby chcące odpocząć na łonie przyrody.

Wysypujące się śmieci ze śmietników na trasach turystycznych to tylko ułamek problemu, ponieważ rozrzucone śmieci w lesie niosą poważne zagrożenie dla całego świata zwierząt i roślin. Szkodliwe substancje wylewane i wysypywane w lesie mogą bez problemu dostać się do gleby i wód gruntowych, powodując ich skażenie. Drobne odpadki, a także torebki foliowe mogą zostać połknięte przez zwierzęta i prowadzić do ich śmierci, a odłamki szkła lub metalu mogą powodować ich okaleczenia.

Dlatego apelujemy. Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Idąc na wycieczkę zabierz ze sobą swoje odpadki. Skoro w jedną stronę mogłeś nieść pełne opakowanie, to wracając możesz je wziąć ze sobą puste. Jest zdecydowanie lżejsze.

Aby walczyć z problemem śmieci w lasach możesz również wziąć udział w organizowanych akcjach sprzątania świata, społecznej inicjatywie prezydenckiej #sprzątaMY, bądź w facebookowej akcji LP #zabierz5zlasu. Oznacz się hasztagiem na swoim profilu i nominuj kolejną osobę.

Lasy to nasze wspólne dobro, dlatego zadbajmy o nie wspólnie!

źródło: olesnica.wroclaw.lasy.gov.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content