Olbrzymie podwyżki cen gazu!

Mieszkańcy powiatu oleśnickiego alarmują, że jeden z dostawców gazu poinformował o znacznych podwyżkach za jego dostarczanie.

W dalszej perspektywie, ogrzewanie domostw może okazać się niezwykle kosztowne. Dodajmy do tego funkcjonowanie firm, które będą musiały podnieść ceny swoich produktów lub usług, aby móc opłacić rachunki.

- W ostatnich dniach media informują o bulwersującej podwyżce cen gazu dostarczanej przez GEN GAZ ENERGIA w Tarnowie Podgórnym aż o 170%. Okazuje się że do Twardogóry, Międzybórz i Dobroszyc gaz ziemny jest dostarczany przez tego samego dostawcę i mieszkańcy tych gmin również otrzymują pisemne informacje z GEN Gazu o podwyżce cen tego paliwa. Okazuje się że cena gazu w naszych gminach została podniesiona o 100%. SZOK - jak informują zaniepokojeni mieszkańcy.

Skąd takie podwyżki cen gazu?

Surowiec, jakim jest gaz, jest importowany głównie z Rosji. - Z czego wynikają podwyżki cen gazu? Jak tłumaczył na antenie Polsat News reporter Michał Stela, wzrost cen surowca związany jest m.in. ze sporem o uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Prezydent Rosji liczył bowiem na szybkie uruchomienie rurociągu, co spotkało się z oporem części państw europejskich. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii zwiększa presję na Rosja, domagając się aby ta zwiększyć dostawy gazu do Europy. Na razie bowiem dostawy te są zdecydowanie ograniczone co wpływa na ceny gazu, a co za tym idzie ceny ropy - poinformował portal polsatnews.pl.

Natomiast portal money.pl napisał, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny poprosił unijną komisarz Margrethe Vestager o zbadanie praktyk Gazpromu, rosyjskiego giganta gazowego.

G.EN Gaz Energia wyjaśnia

- Wprowadzenie zmian cen w obowiązującej Taryfie i Cenniku podyktowane jest znacznym wzrostem cen gazu ziemnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jakie ma miejsce w Europie i na świecie, w tym również na polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Spółka G.EN Gaz Energia musiała zakupić paliwo gazowe po nowych cenach rynkowych, co przełożyło się na wzrost cen u klientów. Podwyżka dotyczy wszystkich grup odbiorców, we wszystkich grupach taryfowych i została zatwierdzona Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - czytamy w komunikacie G.EN Gaz Energia.

- Jednocześnie informujemy, że Spółka prowadzi dialog z przedstawicielami gmin, które się do nas zgłosiły, w celu znalezienia rozwiązań, które mogą pomóc mieszkańcom gmin, dotkniętych obecną sytuacją rynkową. Spółka G.EN nie jest właścicielem źródeł, z których wydobywany jest gaz oraz nie ma możliwości zakupu gazu zaazotowanego od innego wydobywcy - tłumaczy spółka.

- Ceny dominującego dostawcy gazu u w Polsce, według Cennika nr 6 dla odbiorców biznesowych, w przypadku gazu wysokometanowego, wynoszą średnio 29 gr/kWh, a te proponowane w cennikach przez G.EN. Gaz Energia 23 gr/kWh. Wzrost cen paliwa gazowego wynika głównie z większego zapotrzebowania na gaz w Europie i na świecie, co ma związek z niższymi temperaturami, zwiększonym popytem przemysłowym w okresie po pandemii, oraz produkcją energii elektrycznej w Europie. Stale obserwujemy sytuację na rynkach giełdowych i liczymy na szybkie odwrócenie się trendu zwyżkowego oraz powrót do stawek, które będą bardziej atrakcyjne dla naszych Klientów - podsumowuje G.EN Gaz Energia.

 

red. P.S.

źródło: OI

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content