Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie

W dniu 01 grudnia 2021 wicepremier Piotr Gliński wręczył powołania członkom Zarządu Spółki Celowej, która będzie odpowiadać za odbudowę Pałacu Saskiego. Tak rozpoczyna się proces restauracji Pałacu Saskiego w Warszawie.

W środę, 1 grudnia 2021 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość, w trakcie której wicepremier Piotr Gliński wręczył powołania członkom Zarządu Spółki Celowej Pałac Saski sp. z o.o. Prezesem został Jan Edmund Kowalski. Wiceprezesem ds. finansowych mianowano Roberta Cicirkę, a członkiem zarządu – Roberta Bernisza. Ponadto powołano sześcioosobową radę nadzorczą.

Minister dziękował historykom sztuki, urbanistyki i architektury – inicjatorom odbudowy. Podkreślał, że mimo chęci nie mieli oni możliwości odbudowy pałacu bezpośrednio lub kilka lat po zakończeniu II wojny światowej.

„Przewiduje się, że łączny koszt przedsięwzięć realizowanych na podstawie projektowanych przepisów wyniesie na przestrzeni 10 lat około 2 mld 453 mln 230 tys. zł” – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy.

fot. domena publiczna - wizualizacja odbudowy Pałacu Saskiego

 

Pałac Saski – krótka historia

Poprzednikiem Pałacu Saskiego był dwór należący do Tobiasza Morsztyna. Po 1661 roku jego brat i dziedzic, Jan Andrzej Morsztyn, zastąpił dwór barokowym pałacem (Pałac Morsztynów) z charakterystycznymi czterema wieżami.

W 1713 roku pałac zakupił pierwszy z dwóch królów saskich panujących w Polsce – August II. Władca rozpoczął jego rozbudowę. Dokończył ją jego syn, król August III. Na początku XIX w. w Pałacu Saskim mieściło się Liceum Warszawskie, w którym języka francuskiego uczył ojciec Fryderyka Chopina, Mikołaj Chopin, mieszkający wraz z rodziną na terenie Pałacu. Pałac został jeszcze przebudowany w 1842 roku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w pałacu ulokowano Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku w arkadzie zwieńczonej kolumnadą, łączącej dwa symetryczne skrzydła budynku, powstał Grób Nieznanego Żołnierza. Pałac nadal znajdował się pomiędzy Ogrodem Saskim na tyłach, a Placem Saskim na przedzie – po śmierci Józefa Piłsudskiego przemianowanym na Plac jego imienia.

Zdjęcie lotnicze pałacu Saskiego i okolic z około 1919 roku
fot. domena publiczna - Zdjęcie lotnicze pałacu Saskiego i okolic z około 1919 roku

 

Jedną z ciekawszych historii związanych z Pałacem Saskim jest ta związana z Enigmą. W grudniu 1932 roku to w jego murach po raz pierwszy złamano szyfr tej niemieckiej maszyny. Następnie odczytywano go przez kilka lat, aż do momentu przeniesienia w 1937 r. sekcji niemieckiej Biura Szyfrów Sztabu Generalnego do nowej, specjalnie zaprojektowanej kwatery.

W czasie II wojny światowej, po stłumieniu przez Niemców Powstania Warszawskiego w 1944 roku, Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w powietrze w ramach planowego niszczenia Warszawy. Ocalały jedynie fragmenty arkad centralnych, w których znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza.

Po 1989 roku kilkukrotnie dyskutowano nad odbudową pałacu.

Galeria:

 

red. P.S.

źródło: ciekawostkihistoryczne.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny