Nowy ład. Wynagrodzenia będą jawne?

W Polskim Ładzie znalazły się także rozwiązania mające zlikwidować dysproporcję w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Prawo i Sprawiedliwość proponuje częściową jawność wynagrodzeń w miejscach pracy. Pracownicy będą mogli również zażądać od pracodawcy uzasadnienia wysokości swojej pensji. Polski Ład.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia Polskiego Ładu - nowego programu gospodarczo-społecznego PiS. Jeden z segmentów planu (Uczciwa praca - godna płaca) poświęcony jest rynkowi pracy. Autorzy programu przekonują, że dzięki nowym rozwiązaniom zostanie zlikwidowany problem jawności wynagrodzeń oraz różnić w zarobkach kobiet i mężczyzn.

Polski Ład. Pracownik będzie mógł zażądać uzasadnienia wysokości pensji

PiS proponuje, aby pracownicy mieli możliwość zażądania od pracodawcy pisemnego uzasadnienia wysokości wypłacanego wynagrodzenia. Firma będzie musiała wydać uzasadnienie w ciągu 30 dni. RMF FM zauważa, że rozwiązanie kierowane jest do osób, które uważają, że np. szef się na nie uwziął i siłą zaniża wynagrodzenie. W przypadku niezadowalającej odpowiedzi pracownik ma mieć możliwość odwołania się do sądu pracy. W Polskim Ładzie znalazł się również punkt dotyczący różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Zatrudnieni będą mogli zażądać informacji "o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących takie same lub podobne obowiązki". W planach jest również wzmocnienie edukacji antydyskryminacyjnej.

Morawiecki przedstawił założenia Polskiego Ładu

Premier zapowiedział w ramach Polskiego Ładu również: ograniczenie stosowania tzw. umów śmieciowych poprzez pełne oskładkowanie umów zlecenia, podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł., uregulowanie pracy zdalnej oraz ulgę w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł.

Oprócz obszaru "Uczciwa praca - godna płaca" Polski Ład składa się z dziewięciu następujących segmentów:

  • plan na zdrowie,
  • dekady rozwoju
  • rodzina i dom w centrum życia,
  • Polska - nasza ziemia,
  • przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
  • dobry klimat dla firm,
  • czysta energia - czyste powietrze,
  • CyberPoland 2025,
  • złota jesień życia.

Pełną listę założeń Polskiego ładu można przeczytać TUTAJ.

 

red. P.S.

źródło: gazeta.pl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content