Naziści chcieli żywić miliony ludzi drewnem. Eksperyment zakończył się makabrycznie.

Heinrich Luitpold Himmler – polityk, jeden z głównych przywódców Niemiec nazistowskich, zbrodniarz wojenny miał wiele szalonych pomysłów. W 1943 roku uznał, że należy opracować pożywienie wytarzane z wchodzącej w skład drewna celulozy. Mimo tego, że człowiek biologicznie nie jest w stanie trawić celulozy. Jednak to nie powstrzymało Reichsführera-SS. Więźniów obozu w Mauthausen zmuszono do testowania „östliche Kostform” i przypłacili ten "eksperyment" życiem.

Bartosz T. Wieliński w książce pt. Wojna Lekarzy Hitlera opisuje, że gdy na początku 1943 roku okrążona przez Armię Czerwoną w Stalingradzie niemiecka 6. Armia generała Paulusa goniła resztkami sił.  A zrzuty prowadzone przez Luftwaffe dostarczały jedynie znikomą część niezbędnego zaopatrzenia. Coraz więcej żołnierzy umierało z głodu. W tej sytuacji otoczenie Hitlera rozważało jak rozwiązać problem braku żywności:

(…) w otoczeniu Hitlera narodził się pomysł opracowania wysokokalorycznych koncentratów spożywczych dla głodujących żołnierzy. Niemcy stracili ostatnie lądowisko, więc wyobrażano sobie, że samoloty będą zrzucać paczki z koncentratem podczas przelotu na niskiej wysokości.

Celuloza i stare szmaty jako sposób na głód

Zamiennik żywności musiał być pożywny, tani i możliwy do produkcji masowej Zamierzano nim bowiem wykarmić także miliony zwiezionych do III Rzeszy robotników przymusowych.

SS-Brigadeführer dr Walter Schieber, to on wpadł na pomysł, aby żywić ludzi celulozą (domena publiczna).
SS-Brigadeführer dr Walter Schieber, to on był pomysłodawcą żywienia ludzi celulozą (foto. domena publiczna).

Dlatego też Heinrich Himmler był zachwycony, gdy dowiedział o odkryciu gatunków grzybów, które rzekomo podczas procesu fermentacji były w stanie przetwarzać całkowicie niestrawną dla człowieka celulozę w łatwo przyswajalne dla niego białko. Za tą teorią stał  SS-Brigadeführer dr Walter Schieber. Był on z wykształcenia chemikiem i pracował jako dyrektor Departamentu Zaopatrzenia. Stworzony przez siebie produkt, do którego dodawano również szmaty oraz zniszczoną bawełnianą oraz lnianą odzież, nazwał „östliche Kostform”, czyli wschodnim pożywieniem.

Poza wysoka kalorycznością tego swojego rodzaju mieszanka miała się charakteryzować nawet walorami smakowymi. Prawda była jednak zgoła inna. Latem 1943 roku do pierwszych testów wyznaczono 450 więźniów obozu położonego w Austrii KL Mauthausen. Jak podaje w swojej książce  Bartosz T. Wieliński byli oni:

(…) tak wygłodzeni, że potrafili bić się o dżdżownice, a jednak serwowany pokarm przełykali z trudem. Pasta miała ohydny smak, a na dodatek okazała się toksyczna. Więźniowie nie mieli jednak wyboru, strażnicy katowali opornych, choć ich psy resztek „wschodniego pokarmu” nie chciały tknąć.

Zbrodniarz bez kary

Eksperyment ze "wschodnią żywnością" okazał się jedynie klęską. Jednak rozczarowujące rezultaty nie zniechęciły Himmlera i jego oprawców z SS. W grudniu 1943 roku przystąpiono nawet do drugiej fazy testów. Jednak tym razem do "eksperymentu" zmuszono  Tym razem wzięło w nich udział 150 więźniów KL Mauthausen, których przez pół roku żywiono jedynie „östliche Kostform”.

Taka dieta okazała się śmiertelna dla większości nieszczęśników. Aż 116 z więźniów, na których testowano "wschodnią żywność" - zmarło. W tej sytuacji nawet nieustępliwy Reichsführer-SS musiał pogodzić się z porażką i faktem, że nie da się zrobić jedzenia z samego drewna i starych szmat.

Mimo iż po zakończeniu wojny pomysłodawca eksperymentalnej żywności - Walter Schieber został postawiony przed sądem to ostatecznie nie spotkała go żadna kara. Zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości, który sądził zbrodniarzy wojennych uznał, że „śmierć więźniów niekoniecznie trzeba przypisywać żywieniu, ponieważ w obozie koncentracyjnym śmierć następowała z różnych przyczyn".

Heinrich Luitpold Himmler (foto. domena publiczna).

red. P.S.
źródło: wielkahistoria.pl. Artykuł powstał w oparciu o książkę Bartosza T. Wielińskiego pt. Wojna lekarzy Hitlera (Agora 2021).

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content