Nawałnice i podtopienia. Z pomocą ruszyli Dolnośląscy Terytorialsi.

Wojewoda Dolnośląski zwrócił się z wnioskiem o wsparcie samorządu terytorialnego  powiatu ząbkowickiego,  przez Wojska Obrony Terytorialnej. Celem było usuwanie skutków nawałnicy jaka ostatniej nocy przeszła nad Wrocławiem i okolicami. Najbardziej ucierpiało kilka mniejszych miejscowości  m.in. Ciepłowody i  Karczowice, oddalone o ok. 50 km. od stolicy Dolnego Śląska.  To tam zostali  skierowani żołnierze  z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze skupili  się na usuwaniu skutków nawałnicy i  przygotowaniu infrastruktury do kolejnych silnych  opadów deszczu. 21 terytorialsów z 16 DBOT, od południa do późnych godzin wieczornych  udrażniało rowy melioracyjne, kanały odpływowe, koryta małych rzek i zatkane gałęziami przepływy pod mostami.

— Działania żołnierzy polegały przede wszystkim na udzieleniu pomocy mieszkańcom miejscowości Ciepłowody, która po wylaniu niewielkiej rzeki, została podtopiona. Ucierpiały przede wszystkim zabudowy jednorodzinne i mieszkania znajdujące się tuż przy rzece. Woda przelała się przez kilka lokali mieszkalnych, które zostały kompletnie zniszczone i zabłocone. Od kilku godzin żołnierze pomagają właścicielom w wynoszeniu zalanych i zniszczonych mebli oraz nasypują i układają worki z piachem w miejscach, gdzie wezbrana woda wystąpiła z koryta. Spodziewane są bowiem kolejne opady i rzeka może ponownie wylać. — informuje kpt. Renata Mycio.

 

red. P.S.

źródło: wroclawskiefakty.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny