Narada Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewody dolnośląskiego

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski 14.01.2021 był jednym z uczestników spotkania jakie odbyło się w starostwie z samorządowcami powiatu oleśnickiego, aby wysłuchać ich pytań, wątpliwości oraz sugestii związanych z wdrożeniem Narodowego Programu Szczepień. Największe emocje wywołał fakt, że każdy spośród 10 punktów szczepień w naszym powiecie otrzyma zaledwie 30 dawek tygodniowo.

- To tylko na początek. Sukcesywnie ta ilość ma się zwiększać – uspokoił wojewoda. – Plany są takie, aby przejść na poziom 200 tys. dziennie – dodał. Oznacza to, że docelowo, każdego dnia, w powiecie oleśnickim może być szczepionych około 600 osób.

Organizatorem narady Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli miejscowych samorządów, jednostek organizacyjnych powiatu, sanepidu oraz służb mundurowych był komendant powiatowy PSP Andrzej Fischer. Rolę gospodarza pełnił starosta Sławomir Kapica.

Obaj przypomnieli, że 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia, którzy zapisywać się mogą na trzy sposoby: poprzez bezpłatną, całodobową infolinię (nr 989), poprzez e- Rejestrację dostępną na stronie www.pacjent.gov.pl oraz wybierając bezpośredni kontakt z punktem szczepień.
W akcję informacyjną włączyć się mają samorządy, wspomagane przez strażaków – głównie w zakresie transportu do punktów szczepień zlokalizowanych w POZ-ach. Rząd dofinansuje transport seniorów na szczepienia, wesprze też finansowo etaty koordynatorów gminnych infolinii.

Wojewoda apelował do samorządowców, aby nie odstraszali od dowożenia i w sposób umiarkowany zachęcali do szczepień. Do pracowników placówek opieki zdrowotnej zwrócił się z prośbą, aby zawsze przyświecał im zdrowy rozsądek i działanie w dobrej wierze. – Nadmierna biurokracja może się skończyć zmarnowaniem szczepionek – przestrzegał Jarosław Obremski, który za dotychczasową działalność w dobie pandemii podziękował Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Powiatowemu Zespołowi Szpitali.

Jedno z pytań dotyczyło ilości powikłań po dotychczasowych szczepieniach. - To poziom 1/10 000 mieszkańców, a skutki uboczne są niegroźne – zapewniał Jarosław Obremski.
– Na terenie powiatu oleśnickiego nie odnotowaliśmy żadnego sygnału o wystąpieniu niepożądanego odczynu poszczepiennego – dodała Urszula Kozioł, dyrektor oleśnickiego sanepidu.

 

red.

Udostępnij na swoim profilu !