Najstarsze drzewo w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku

Najstarsze drzewo w Polsce rośnie na Dolnym Śląsku. W Henrykowie Lubańskim niedaleko Lubania znajduje się cis, który ma ponad 1300 lat co sprawia, że jest starszy od Państwa Polskiego.

W 1813 r., w czasie wojen napoleońskich, jego pień został pocięty szablami przez kozaków, w 1945 roku drzewo uszkodził wystrzelony pocisk artyleryjski. Cis był także świadkiem krwawej bitwy pod Henrykowem Lubańskim 23 listopada 1745 roku.

Starcie Prus z Sasami było największą bitwą w historii ziemi lubańskiej. Batalię rozegraną w czasie tzw. drugiej wojny śląskiej wygrały wojska pruskie, choć ranny został głównodowodzący wojsk pruskich - von Ziethen. Wieczorem po bitwie do Henrykowa, przybył król pruski Fryderyk II, nocował na plebanii.
Od lat znajdowane są na henrykowskich polach pozostałości po dawnej bitwie. Przed wojną największą sensację wzbudziło wyoranie pozłacanego grotu od saskiego sztandaru z inicjałami elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego „FAR” (Fryderyk August Rex).
Grot był wystawiany do 1945 roku w muzeum w Zgorzelcu. W ostatnich latach wykopano też wiele pocisków muszkietowych, elementów uprzęży końskich, a nawet ozdobne inicjały któregoś z regimentów huzarskich (saskich, bądź pruskich).

W 2015 r. cis "Henryk" (imię otrzymał na cześć księcia Henryka I Jaworskiego 1292-1346) zaczął usychać. Wtedy na poważnie zajęto się jego stanem. Wyszło, że przyczyną jest osłabiony system korzeniowy. Staraniem Gminy Lubań, rozpoczęto kompleksowe działania ratunkowe, wynajęto arborystów, postawiono specjalne rusztowanie. Ratowanie drzewa zakończyło się sukcesem. W 2020 roku drzewo wypuściło nowe pędy i pąki.

 

autor: Damian Mrozek

foto 3 - Generała Hans Joachim von Ziethen na polu bitwy pod Henrykowem Lubańskim
{na podstawie m.in. Janusz Kulczycki}

Udostępnij na swoim profilu !