Muzeum Narodowe we Wrocławiu stało się państwową instytucją kultury

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które do tej pory było współprowadzone przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 1 stycznia 2022 r. będzie instytucją narodową prowadzoną samodzielnie przez resort kultury.

30 listopada br. we Wrocławiu wicepremier Profesor Piotr Gliński i Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego podpisali akt przekształcenia muzeum, który umożliwi utworzenie i prowadzenie nowej już państwowej instytucji kultury pod dotychczasową nazwą.

Państwo polskie w jeszcze większym zakresie powinno brać odpowiedzialność za swoje wiodące instytucje kultury i muzea. Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest drugim muzeum narodowym, a trzecim w ogóle, po Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które przechodzi w stu procentach pod opiekę państwa” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Działania związane ze zmianą statusu realizowane są etapami. Realizacją pierwszego z nich było wydanie 16 marca 2021 r. zarządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Aktualnie realizowany jest drugi etap. Trzecim i zarazem ostatnim krokiem będzie zmiana statutu Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jego przekształcenie w wyłącznie państwową instytucję kultury, które nastąpi 31 stycznia 2022 r. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedział również większe wsparcie dla kultury w województwie dolnośląskim.

"W tym roku zwiększamy o 80 mln program ochrony zabytków w resorcie, a także powołujemy dwa nowe fundusze, które zostaną ogłoszone przez Premiera Mateusz Morawiecki. Będziemy mieli dodatkowe możliwości opieki nad zabytkami poprzez fundusze strategiczne – samorządowe, a także mamy w planach powołanie agencji rewitalizacyjnej, która będzie obejmowała obszar całego kraju. Będzie to agencja dysponująca funduszami nieporównywalnymi do tego, co było dotychczas" – zapowiedział wicepremier Piotr Gliński.

 

źródło: DUW/

Horoskop

licznik odwiedzin

312983

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors