Kto zostanie Rycerzem Kolumba w Oleśnicy?

W parafii św. Jana Apostoła w Oleśnicy ma powstać nowa męska wspólnota  – Rycerze Kolumba. Ma zostać utworzona - czytamy w ogłoszeniu - "jako odpowiedź na konkretne zaangażowanie mężczyzn w życie Kościoła". Zainteresowani mężczyźni w wieku od 18. do 65. roku życia mogą zgłaszać się do kancelarii parafialnej.

Członkami mogą zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Historia Rycerzy sięga 2 października 1881 roku, kiedy grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven, stanie Connecticut w USA. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya,  założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.

29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. Rozwinęli się oni od jednej rady, liczącej kilku członków, do ponad 12.000 rad i ponad 1,9 miliona członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce

Zakon był nazywany „silną prawą ręką Kościoła” i wychwalany  przez papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za  poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym.

Wizja księdza McGivneya obejmowała również program ubezpieczeniowy, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Dzisiaj zakon jest jedną z większych w Stanach firm ubezpieczeniowych. Centrala w New Haven, poza gronem najwyższych funkcjonariuszy i dyrektorów, zatrudnia 700 osób personelu i 1.400 terenowych akwizytorów. Carl Anderson, najwyższy rycerz Zakonu, jest także szefem wielkiej firmy ubezpieczeniowej, z roczną pensją ponad 1,1 mln dol.

Zakon w 2009 r. prawie 45 mln dol. przekazał na charytatywne inicjatywy kościelne. Podczas swej wizyty w 2009 r. u papieża najwyższy rycerz przekazał Benedyktowi XVI czek na 1,6 mln dol.

W roku 2005, za namową Jana Pawła II i na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynała Józefa Glempa i kardynała Franciszka Macharskiego, Rycerze Kolumba przybyli do Polski i rozpoczęli działalność, zakładając sześć pierwszych rad. W lipcu 2018 roku w Polsce było już prawie 5500 rycerzy, działających w 105 radach lokalnych na terenie 28 diecezji.

Rycerze Kolumba w Polsce wydają czasopismo "Zbroja". Każdego roku wraz z rodzinami udają się na pielgrzymkę do Częstochowy.

Źródło: Panorama Oleśnicka

Udostępnij na swoim profilu !