Kosztowności nazistów mogą znajdować się na Opolszczyźnie. Ich wartość to nawet… 2,5 mld zł!

Polscy łowcy skarbów wydobędą wkrótce 48 skrzyń ze skarbami ukrytymi przez nazistów? Tak twierdzi brytyjski dziennik "The Sun".

Kosztowności mają znajdować się w Pałacu Minkowskie (powiat namysłowski, woj. opolskie), a ich wartość ma sięgać nawet 2,5 miliarda złotych. Wśród ukrytych w pałacu kosztowności ma być biżuteria należąca do przedstawicieli niemieckich elit, którzy chcieli ją ukryć przed armią sowiecką, także słynne "złoto Wrocławia", które miało zniknąć z banku pod koniec II wojny światowej.

Kosztowności, które rzekomo znajdują się w Pałacu Minkowskie, miały zostać skradzione na polecenie Heinricha Himmlera, aby w przyszłości służyć jako fundusze na stworzenie IV Rzeczy. Jak informuje "The Sun", poszukiwacze skarbów z fundacji Śląski Pomost ustalili rzekomą lokalizację 48 skrzyń ze złotem po przejrzeniu tajnych dokumentów, w tym m.in. dziennika wysokiej rangi oficera SS, który podpisywał się pseudonimem "Michaelis" i mapy, którą otrzymali od potomków niemieckich oficerów.

Pałac Minkowskie. Skarby przysypano ziemią i pokryto roślinami?

Główną wskazówką, która pozwoliła dotrzeć do kosztowności miał być właśnie wspomniany dziennik, napisany przez SS-mana ołówkiem. Najcenniejszy był jeden wpis - z 12 marca 1945 roku. Autor notatek twierdził, że skrzynie w dobrym stanie zostały przewiezione do Pałacu Minkowskie, zakopane w oranżerii i przysypane ziemią z zielonymi, żywymi roślinami.

Choć pamiętnik oficera zawierał liczne wskazówki na temat kosztowności ukrytych przez nazistów, zespół fundacji Śląski Pomost wybrał do odkopania właśnie skrytkę w Pałacu Minkowskie, ponieważ jest łatwo dostępna - czytamy w "The Sun".

Niemiecki oficer pisał o kosztownościach do kochanki?

Innym dokumentem, który ma wskazywać na fakt, że skarby zostały rzeczywiście zakopane w Pałacu Minkowskie, ma być list niemieckiego oficera o nazwisku von Stein do jego kochanki, która pracowała na terenie tej posiadłości. "Moja droga Inge, wypełnię swoje zadanie z woli Bożej. Niektóre transporty zakończyły się sukcesem. Pozostałe 48 ciężkich skrzyń z Reichsbanku i wszystkie skrzynie rodzinne, niniejszym powierzam Tobie. Tylko ty wiesz, gdzie są schowane, niech Bóg pomoże nam wypełnić to zadanie” - napisał von Stein.

Jak twierdzi Roman Furmaniak z fundacji Śląski Pomost w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Daily Mail", w ukryciu kosztowności w pałacu Minkowskie brało udział kilkanaście osób, w tym właśnie oficer von Stein. - Przebywał w pałacu, bo miał tam kochankę. Ze względu na swoje położenie pałac był często odwiedzany przez wysokich rangą oficerów SS, którzy traktowali go jak dom publiczny - przekonuje Roman Furmaniak cytowany przez brytyjski dziennik.

Zwróciliśmy się do fundacji Śląski Pomost z prośbą o skomentowanie doniesień na temat skarbów ukrytych przez nazistów. Czekamy na odpowiedź.

 

(źródło: fakt.pl\ oryginalny tekst: The Sun, Daily Mail)

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content