Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi WOT

Kolejni ochotnicy wstępują w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten weekend jest rekordowy, jeśli chodzi o nowe powołania. Tylko wczoraj i dziś mundur terytorialsa założyło 600 osób - mówi rzecznik dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, pułkownik Marek Pietrzak. Dodaje, że zainteresowanie służbą ma związek z wojną na Ukrainie.

Blisko 70 procent ochotników to rezerwiści. Czeka ich ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Reszta kandydatów to osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z wojskiem. Przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy wojskowa przysięga.

Ochotnicy, którzy zgłosili się do WOT to osoby z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Kielecczyzny, Wielkopolski oraz z Kujaw i województwa zachodniopomorskiego.

Pułkownik Marek Pietrzak zaznaczył, że wzrost zainteresowania służbą w WOT rezerwistów jest nowym zjawiskiem. Do tej pory mundur terytorialsa był atrakcyjny przede wszystkim dla osób, które wcześniej nie miały styczności z armią.

Ochotnicy w Wojskach Obrony Terytorialnej stanowią prawie 90 procent wszystkich żołnierzy. Służba w formacji daje szansę na łączenie pracy zawodowej z wykonywaniem obowiązków żołnierza. Obecnie ze względu na wojnę na Ukrainie żołnierze WOT są postawieni w stan wyższej gotowości.

 

źródło: tvp.info/; fot. WOT/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny