Jedyny taki pałac w Polsce. To także ewenement w skali światowej.

To jedyny taki obiekt w Polsce pokryty elewacją z dębowej kory, która została przywieziona prosto z Portugalii. To także ewenement w skali światowej. Budowle, w których zastosowano podobne rozwiązanie, są niezwykle rzadkie. Pałac w Mojej Woli jest jednym z dwóch takich miejsc w Europie. Przez wiele lat ten zabytek stał zaniedbany i popadał w ruinę, na szczęście pojawiła się szansa na jego ratunek.

Pałac Myśliwski w Mojej Woli

To jedyny taki obiekt w Polsce pokryty elewacją z korą dębu korkowego, która została przywieziona prosto z Portugalii. To także ewenement w skali światowej. Budowle, w których zastosowano podobne rozwiązanie, są niezwykle rzadkie. Pałac w Mojej Woli jest jednym z dwóch takich miejsc w Europie. Korek na ścianach pałacyku, upodabniając go do parkowego otoczenia, z pewnością nadawał mu bardziej "myśliwski" charakter. Park otaczający pałac, uznany został w 1989 r. za pomnik przyrody. Utrzymany jest w stylu angielskim, powstał na bazie drzewostanu leśnego, a uformowany został w połowie XIX w. Obecnie znaleźć tu można 55 gatunków drzew, a także około 20 gatunków krzewów. W parku krajobrazowym, który otacza pałac, można zobaczyć 11 drzew, będących pomnikami przyrody.

Pałac Myśliwski w Mojej WoliPałac Myśliwski w Mojej Woli - SzaryBurek / szaryburek.pl
Pałac Myśliwski w Mojej Woli
Pałac Myśliwski w Mojej Woli - SzaryBurek / szaryburek.pl

W 1948 r. w pałacu założony został Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, który działał do 1950 r. W latach 1950-1952 powstało tu Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta, które było pierwszą w historii leśnictwa szkołą dla dziewcząt. Technikum w pałacu znajdowało się do czerwca 1975 r., kiedy to przeniesione zostało do Starego Sącza. Pałac pozostał własnością Lasów Państwowych do 1992 r., Później właścicielem została gmina, która sprzedała w 2008 r. budynek prywatnej spółce z Warszawy. Przez wiele lat niestety jego stan nie został poprawiony i powoli popadał w ruinę. Pałac oraz park został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego. Przez ostatnie lata obiekt był opuszczony i nie prowadzono w nim niezbędnych prac zabezpieczających.

Pałac Myśliwski w Mojej Woli
Pałac Myśliwski w Mojej Woli

W sierpniu 2021 r. nastąpiły zmiany właścicielskie Pałacu Myśliwskiego w Mojej Woli. Nowym właścicielem został pan Jerzy Gregorczyk, który obiecał, że pomoże w pracach zabezpieczających przed dalszą degradacją zabytku.

Jak przyszłość pałacu widzi nowy właściciel?

— Przede wszystkim pałac ma służyć społeczeństwu i być dostępny dla turystów, dlatego najchętniej przekazałby go w ręce stowarzyszenia, zakonu, wspólnoty, które poprowadziłyby dom spokojnej starości czy ośrodek wspierający osoby niepełnosprawne. Jak sam mówi, rezydencja nie jest mu potrzebna, a istniejący projekt zagospodarowania pod kątem centrum konferencyjno-biznesowego nie jest dobrym pomysłem — mówi pan Jerzy.

Pałac Myśliwski w Mojej Woli
Pałac Myśliwski w Mojej Woli
źródło: Pałac Myśliwski w Mojej Woli - SzaryBurek / szaryburek.pl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny