Interwencja Posła Jana Mosińskiego z PiS

Sieć supermarketów Biedronka dzięki pilotażowej współpracy z Pocztą Polską otworzyła w ostatnią niedzielę kilkadziesiąt sklepów. Jeden z Posłów PiS stwierdził, że jest to obejście istniejącego prawa o zakazie handlu w niedzielę.

Były przewodniczący w latach 1990-2015 zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ „Solidarność” obecny poseł PiS jest zaniepokojony podpisaniem umowy sieci supermarketów Biedronka z Pocztą Polską co skutkuje rozwojem sieci „ Odbiór w Punkcie” i ma zamiar wyjaśnić zaistniałą sytuację z Prezesem Zarządu Poczty Polskiej.
Zdaniem posła Jana Mośińskiego nie przystoi spółce skarbu państwa, jaką jest Poczta Polska omijać przepisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta.
Otwarcie zaledwie kilku sklepów z 3 tysięcy, jakimi dysponuje sieć Biedronka w ramach przeprowadzanych testów nowej usługi z narodowym operatorem pocztowym wywołała niepotrzebną falę dyskusji.
Większość mieszkańców miast, gdzie znajdują supermarkety sieci Biedronka (Jeronimo Martins Polska) zgodnie popiera inicjatywę otwarcia sklepów w niedzielę wręcz chwaląc Pocztę Polską za przedsiębiorczość, gdzie w przyszłości będą mogli dokonać zakupów i odebrać przesyłkę nawet w niedzielę nie tracąc czasu na przemieszczanie się po zatłoczonym mieście.
Zaniepokojeni mieszkańcy i nasi czytelnicy bardzo krytycznie oceniają wypowiedź posła Jana Mosińskiego reprezentującego partię rządzącą (PiS), że jako były przewodniczący NSZZ „Solidarność” powinien zrozumieć i być bardziej wrażliwy na dobro pracowników i społeczeństwa, udzielając z ramienia pełnienia swojej funkcji, wsparcia, pomocy i starań w dążeniu do powszechności usług kurierskich i pocztowych, które ułatwią życie wszystkim obywatelom w tym kraju.
Z wielu badań, sondaży i opinii społeczeństwa wynika, że znaczna część Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę i święta (62%). Społeczeństwo coraz częściej zwraca uwagę na ten fakt i argumentuje, że praca w wielu firmach prywatnych oraz państwowych odbywa się przez sześć lub nawet siedem dni w tygodniu. Z reguły nikt poruszając problem zakazu handlu w niedzielę nie wspomina o zawodach takich jak ratownicy medyczni, lekarze, strażacy, policjanci, a nawet pracownicy stacji benzynowych, gdyż obecnie obywatele nie wyobrażają sobie tego, że w niedzielę i dni wolne od pracy nie można byłoby zakupić paliwa. Innym przykładem państwowej spółki, której nie obejmuje zakaz handlu w niedzielę jest PKN ORLEN, którego sieć stacji paliw liczy już blisko 1800 placówek w Polsce. Obecnie państwowy koncern rozwija nowy format placówek "Orlen w Ruchu" i docelowo będzie rozwijał świadczenie usług kurierskich, które dostępne będą całodobowo w tym także w niedziele i dni wolne od pracy.

Coraz częściej pojawiają się opinie zwykłych obywateli (w tym także wyborców PiS), że niedziela w galeriach handlowych była dużym ułatwieniem dla zapracowanych rodzin, który umożliwiał spędzanie czasu z dziećmi i dokonywanie najpotrzebniejszych zakupów.

 

red. Witold Michta

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny