Czy Oleśnica ma szansę stać się miastem czystym i ekologicznym?

Włodarze Oleśnicy otwarcie ubolewają nad problemem redukcji odpadów i zanieczyszczeń i działań ekologicznych w mieście.  Burmistrz Jan Bronś podkreśla, że do takiego stanu rzeczy przyczyniają się sami mieszkańcy.

- Jeżeli mieszkańcy sami nie zadbają o swoją okolicę, niewiele jesteśmy w stanie zrobić - podkreśla włodarz miasta, który ubolewa nad brakiem dyscypliny mieszkańców. Śmieci porzucane w lasach, na nieużytkach czy w parkach to zmora wielu miejscowości. Podobnie z odpadami wyrzucanymi w pobliżu ogródków działkowych. Szokujący i smutny jest fakt, że na swoim terenie chcemy mieć posprzątane, ale już za naszym płotem bałagan i śmieci nam nie przeszkadzają - dodaje burmistrz.

Jednak pojawia się pewne światełku w tunelu. Jak się jednak okazuje, na przestrzeni 20 lat widać poprawę. Przede wszystkim zwiększyła się świadomość mieszkańców, którzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że śmiecąc szkodzą nie tylko innym, ale i sobie. Wciąż jednak prowadzone są akcje proedukacyjne także dla najmłodszych mieszkańców.

Co z odpadami wielkogabarytowymi?

Jeszcze w 2019 roku burmistrz Jan Bronś zapowiadał, że wspólnoty otrzymają w użytkowanie grunt, na którym stoją śmietniki. Według władz miasta udało się to już w większości terenów. Każdy może również odwieźć niepotrzebne rzeczy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działającego przy ul. Moniuszki.

Problem kopciuchów
Urząd Miasta Oleśnica podczas badań jakości powietrza z drona stwierdził, że najbardziej newralgicznymi punktami w Oleśnicy pod względem SMOGU są tereny Zielonych Ogrodów i Lucień.

- Niestety, wciąż zdarza się, że poza węglem oleśniczanie palą też śmieciami - mówi ze smutkiem burmistrz i podkreśla, że prowadzone kontrole każdego roku wykazują nieprawidłowości nawet w kilku gospodarstwach.

Jak się jednak okazuje, chętnych do poprawy jakości powietrza w mieście nie brakuje. W ramach udostępnionego przez oleśnicki magistrat programu 25 domów ma zrezygnować z tzw. "kopciuchów" i zmodernizować system ogrzewania.

 

red. P.S.

źródło: olesnica.naszemiasto.pl\

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content