Czy głos sejmiku województwa przesądza o losach Muzeum Poczty i Telekomunikacji?

Sejmik Województwa Dolnośląskiego podczas sesji 15 kwietnia 2021 roku wyraził swój sprzeciw wobec przeniesienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia do Lubina. Radni przegłosowali również połączenie Dolnośląskiego Centrum Filmowego ze Strefą Kultury Wrocław.

Podczas czwartkowej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, która odbyła się 15 kwietnia, aż dwa głosowania dotyczyły instytucji kultury zarządzanych przez Urząd Marszałkowski na terenie Wrocławia.

Radni wyrazili sprzeciw wobec przeniesienia muzeum

Wyniki głosowania w sprawie stanowiska sejmiku wobec planów przenoszenia Muzeum Poczty i Telekomunikacji jasno wyrażają sprzeciw wobec przeniesienia tej instytucji z Wrocławia do Lubina. 16 radnych zagłosowało za uchwałą, 17 wstrzymało się od głosu, a tylko marszałek Cezary Przybylski i członek zarządu Tymoteusz Myrda oddali swój głos negatywnie opiniujący uchwałę.

– To jest uchwała wyrażająca sprzeciw wobec planów, ale nie zabrania przeniesienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji do Lubina. Wynik głosowania nie blokuje naszych działań w tym zakresie – mówi Grzegorz Ćwiertniewicz, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. – Musimy pamiętać o tym, że sprawa przeniesienia tego muzeum nie została wszczęta formalniePóki co szukamy formuły, rozwiązania najbardziej korzystnego dla tej instytucji.

Jak informuje Grzegorz Ćwiertniewicz, Urząd Marszałkowski zwrócił się równocześnie do Prezydenta Wrocławia z prośbą, aby przejął Muzeum Poczty i Telekomunikacji skoro znajduje się ono w stolicy Dolnego Śląska, jak i Prezydenta Lubina. Ten drugi wyraził chęć przejęcia tej instytucji kultury.

– W międzyczasie pojawiła się myśl, czy aby nie przekazać tego muzeum do prowadzenia Ministrowi Kultury. Wobec tego prowadzimy rozmowy również z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – uzupełnia Ćwiertniewicz. – Wciąż trwają poszukiwania dotyczące formuły dla tej instytucji, która jest muzeum resortowym i to w interesie Poczty Polskiej powinno być dbanie, aby zbiory tam znajdujące się znalazły godne miejsce – podkreśla.

 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu jest jedyną w Polsce placówką muzealną gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Muzeum, utworzone w 1921 r. w Warszawie, od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.

Zbiory muzealne są gromadzone w działach: Filatelistycznym oraz Historii poczty i telekomunikacji. W Bibliotece znajduje się polska i obca literatura z zakresu filatelistyki, poczty i telekomunikacji, polskie i zagraniczne czasopisma i katalogi specjalistyczne, a ponadto starodruki i rękopisy.

Wystawy o profilu filatelistycznym, historycznym i artystycznym – prezentowane w kraju i za granicą – zdobywają nagrody i wyróżnienia, m.in. w ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Muzeum posiada własne wydawnictwa, do których należą katalogi zbiorów i wystaw, przewodniki i informatory, bibliografie, monografie historyczne i rocznik muzealny.

Muzeum należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Transportu (IATM).

 

źródło: wroclife.pl/, magazyn.elubin.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content