Cytobus pomoże wykryć nowotwór

Właśnie wystartował program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii. Na cały projekt Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył milion złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

Dziś możemy poinformować o realizacji pierwszej części działań, czyli doposażenia gabinetów ginekologicznych w specjalistyczne sprzęty. Kolposkopy to urządzenia, które umożliwią pogłębioną diagnostykę raka szyjki macicy.  W ramach współpracy trafią one nie tylko do DCO, ale również w inne części regionu – do Jeleniej Góry, Oleśnicy i Wałbrzycha. Kluczowym punktem tego programu będzie Cytobus, który zapewni dostęp do badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy na terenie całego Województwa. Naszym celem jest dotarcie do mieszkanek mniejszych miejscowości – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

DCO URUCHMIA PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA SZYJKI MACICY

Cytobus, mobilny gabinet ginekologiczny wyposażony w nowoczesny sprzęt będzie gotowy w grudniu bieżącego roku. Kobiety będą mogły wykonać tu badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy – bez skierowania i bez kolejki. Program skierowany jest do wszystkich dbających o swoje zdrowie pań.

Cytobus to tylko część szerszego programu wczesnego wykrywania i leczenia raka szyjki macicy. Jego koordynatorem jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu – w sieci są także trzy inne dolnośląskie ośrodki, które mają poradnie i oddziały ginekologiczne:
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy
Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

– Zgłaszalność na cytologię scryningową jest wciąż niska, a jest to podstawowe badanie, które pozwala wykryć zmiany prowadzące do raka szyjki macicy – podkreśla. – Chcemy dotrzeć do jak największej grupy kobiet, które m.in. z powodu pandemii COVID-19, mogą mieć utrudniony dostęp do tych badań. Cytobus wyjedzie, więc na drogi Dolnego Śląska z wykwalifikowanymi położnymi na pokładzie, aby pobrać cytologię u wszystkich chętnych pań – wyjaśnia Dr Marcin Jędryka, ginekolog-onkolog z Oddziału Ginekologii Onkologicznej w DCO.

Badania cytologiczne w cytobusie i ich ocena to pierwszy etap diagnostyki. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie kierowana na dalsze badania diagnostyczne. Kolejnym etapem jest wystandaryzowana kolposkopia (diagnostyka pogłębiona weryfikująca wynik cytologii) w 4 współpracujących ośrodkach na Dolnym Śląsku.

Dolnośląskie Centrum Onkologii otrzymało milion złotych na realizację programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. To pieniądze pozyskane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego z rządowego funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Jak oceniasz działania Samorządu Województwa Dolnośląskiego w rozwoju wczesnej diagnostyki raka szyjki macicy?

4.4
4,4 rating
Twoja ocena 4.4 na 5 gwiazdek (średnia z 14 opinii)
Najlepiej71%
Bardzo Dobrze0%
Średnio29%
Źle0%
Najgorzej0%

 

źródło: UMWD/

Dodaj komentarz

Dzisiejsze imieniny

licznik odwiedzin

142578

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pogoda