Ciekawostki: Kopalnia w Mirnym – niezwykła “dziura w ziemi”

Kopalnia Mir na Syberii to wyjątkowe miejsce. Olbrzymia dziura w ziemi, zlokalizowana w mieście Mirny, w Jakucji w Rosji rozbudza wyobraźnię i jest znakomitym dowodem na to, że człowiek zrobi wszystko dla zysku.

Spekulacje o możliwym występowaniu na wschodniej Syberii diamentów pojawiały się w latach 30. XX wieku. Wydobycie w Mirnym rozpoczęto w roku 1957 metodą odkrywkową. W latach największej eksploatacji w kopalni wydobywano diamenty o masie ponad 2 milionów karatów rocznie, przy czym nie zużywano całego wydobycia do celów przemysłowych. Część produkcji była sprzedawana jako kamienie ozdobne, a zyski z tego tytułu wynosiły ok. 600 mln dolarów rocznie.

Głębokość wykopu wynosi około 525 metrów a średnica 1200 metrów. Jest to 4 najgłębsza kopalnia odkrywkowa - co prawda już nieistniejąca i druga największa pod względem średnicy wykopu.

Kopalnia diamentów Mir w Rosji

Rozpoczęcie prac wydobywczych po odkryciu złoża diamentów w 1957 roku było niesamowicie trudnym procesem, ponieważ warunki pogodowe w Jakucji są bardzo srogie. Zima trwa tam około 7 miesięcy, dlatego ziemia jest tam skuta lodem. Latem natomiast roztopy sprawiają, że okoliczne tereny stają się błotnistą mazią. Aby móc prowadzić wydobycie, należało najpierw roztapiać lód pokrywający okoliczne tereny. Wszystkie budynki jakie powstawały w tym rejonie musiały mieć wzmocnione fundamenty, a cześć była budowana na palach, aby wytrzymać okresy roztopów gdy grunt staje się grząski.

Mimo bardzo trudnych warunków, kopalnia szybko zaczęła zalewać świat tonami diamentów. Wydobycie było tak duże, że w latach 70. firma De Beers, jeden z największych ówczesnych dystrybutorów diamentów zaczęła skupować większą część produkcji z kopalni Mir, aby zachować kontrolę nad cenami. W 1976 roku przedstawiciele firmy przyjechali do ZSRR na wizytację w celu obejrzenia kopalni. Mimo utrudnień ze strony władz w Moskwie, udało im się dokonać krótkiej inspekcji, która potwierdziła, że Mir na długie lata będzie zalewać świat swoimi diamentami.

Wraz z rozwojem kopalni rozwijał się potężny przemysł obróbki kamieni szlachetnych wokół obiektu oraz miasto Mirny, w którym mieszkali pracownicy tego kompleksu. Samo miasto powstało dosłownie na krawędzi wielkiej dziury jaką była kopalnia.

Wraz z upadkiem ZSRR w latach 90., zaczęły się problemy kopalni. Po przejściu w prywatne ręce i bez wsparcia systemu totalitarnego, wydobycie zaczęło spadać. Same złoża były również dosyć mocno wyeksploatowane, przez co właściciele kopalni zaczęli zdawać sobie sprawę, z tego, że niedługo źródło zysków wyschnie.

W 2001 roku oficjalnie zamknięto kopalnię odkrywkową. Głównym powodem były trudności eksploatacyjne coraz głębszego wykopu. Równocześnie prowadzono jednak prace nad uruchomieniem tradycyjnej kopalni podziemnej. W kolejnych latach podziemna kopalnia oraz okoliczne mniejsze obiekty przejęły na siebie cały ciężar wydobycia. Obecnie w podziemnej części kopalni pracuje 760 osób. Kopalnia pracuje 24h/dobę przez cały rok za wyjątkiem dwóch dni – Nowego Roku i Święta Górników.

Od 2000 roku w rejonie miasta Mirny powstają nowe kopalnie odkrywkowe, dzięki którym dalej można eksploatować tamtejsze olbrzymie złoża. Są one jednak cały czas mniejsze od głównego wykopu.

Kopalnia diamentów Mir w Rosji (fot. Gelio)

Obecnie

Licząca 525 metrów głębokości i 1,20 km średnicy kopalnia jest często uważana za drugą pod względem wielkości dziurę w ziemi wykonaną przez człowieka, ustępującą tylko kopalni Bingham Canyon Mine w Utah, a jednocześnie najgłębszą, jaką kiedykolwiek wydrążono, jednak większa jest inna rosyjska kopalnia − Udacznaja o głębokości 640 metrów i 2,4 km średnicy przy powierzchni.

Kopalnia diamentów TRUBKA UDACZNAJA/wikimapia

Nad kopalnią zakazano lotów śmigłowców, gdyż kilkakrotnie zostały one wessane przez tworzące się w kopalni prądy powietrzne. Dostęp do kopalni jest ze względu na jej zamknięcie utrudniony, również wstęp do pobliskiego miasta wymaga specjalnej przepustki.

Ciekawostki związane z kopalnią MIR

  • Największy wydobyty w kopalni Mir diament odkryto 23 grudnia 1980 roku. Miał 342,5 karata i ważył 68 gramów. Nazwano go… XXVI Zjazd KPZR.
  • Ze względu na swoją głębokość, kopalnia Mir wpływa na miejscowy klimat. Śmigłowce nie mogą latać nad kopalnią z powodu nietypowych prądów powietrznych.
  • Na dnie otworu latem zbiera się woda. Trzeba ją cały czas wypompowywać, aby utrzymać znajdujące się kilkadziesiąt metrów niżej szyby podziemnego kompleksu kopalni.

 

red. P.S.

źródło: smartage.pl/; wikipedia/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny