Ostatnia faza bitwy pod Legnicą - miniatura z XIV wiecznej Legendy o Świętej Jadwidze

Ostatnia faza bitwy pod Legnicą - miniatura z XIV wiecznej Legendy o Świętej Jadwidze

Ciekawostki historyczne: 9 kwietnia 1241 roku rozegrała się bitwa pod Legnicą

780 lat temu, 9 kwietnia 1241 roku rozegrała się bitwa pod Legnicą.

Jak podaje Wikipedia, była to bitwa, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 w czasie I najazdu mongolskiego na Polskę pomiędzy rycerstwem dolno- i górnośląskim, mało- i wielkopolskim, w liczbie ok. 6 tysięcy wojowników oraz posiłkami cudzoziemskimi, w tym morawskimi i niemieckimi (głównie rycerstwo trzech zakonów: templariuszy, joannitów i krzyżaków) w liczbie ok. 2 tysięcy zbrojnych , a Mongołami (Tatarami, zwanymi Thartari – „z piekła rodem”), w liczbie od 3 tysięcy do 8 tysięcy wojowników.

Dzisiaj mija także symboliczne 80 lat odkąd w 1941 roku szczątki Henryka II Pobożnego wyjechały z Wrocławia. Najwyższa pora aby powróciły na Dolny Śląsk. Tylko gdzie są i czy istnieją.
Szczątki księcia przez 700 lat były złożone w kościele pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy Placu Nankiera we Wrocławiu. Pech chciał, że tak okrągła rocznica bitwy przypadała na okres nazistowski. Niemcom zachciało się udowadniać aryjskość księcia i szczątki wydobyto celem badań antropologicznych.
Skrzynie z Piastami (w tym także Henryka IV Probusa), wyjechały z Wrocławia. Albo zostały zniszczone w czasie pożogi wojennej albo są przechowywane w magazynach Muzeum Antropologicznego w Berlinie gdzie ślad się urywa, a strona niemiecka nie przyznaje się do ich posiadania.
Po wojnie w 1948 roku odnaleziono w Wierzbnej koło Świdnicy zamurowane w ścianie kościoła puste sarkofagi obu Henryków.
W 2016 roku podczas inscenizacji 775. rocznicy bitwy pod Legnicą, gościł na Legnickim Polu Ambasador Mongolii w Polsce, pan Nemekh Bataa.
red. P.S.
źródło: Damian Mrozek/fb; wikipedia

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content