Ciekawostki historyczne: 21 kwietnia 1918 roku w przestworzach zginął “Czerwony Baron”

21 kwietnia 1918 roku zginął wśród chmur nad Francją Manfred von Richthofen nazywany "Czerwonym Baronem". Najbardziej znany pilot I Wojny Światowej.

Jeśli wrócę z tej wojny żywy, to będę miał więcej szczęścia niż rozumu – mawiał Manfred von Richthofen. Szczęścia nie miał. Nie przeżył I wojny światowej, która rozsławiła jego nazwisko na całym świecie. Autor 80 potwierdzonych zestrzeleń zginął dokładnie 100 lat temu.

Urodził się we Wrocławiu na rogu ob. Powstańców Śląskich i Wielkiej. Od 9 roku życia mieszkał w Świdnicy, służbę wojskową rozpoczął w Miliczu. W Lubinie gdzie odwiedzał brata jest hotel do dziś noszący nazwę "Baron" na jego cześć.

W Ostrowie Wlkp. znajduje się jego akt zgonu przypadkowo odkryty w archiwum w 2009 roku. W Toronto można zobaczyć fotel z jego zestrzelonego samolotu bowiem wg oficjalnej wersji barona zestrzelił Kanadyjczyk kpt. Arthur Roy Brown.

Nie można zapomnieć, że baron służył w armii zaborczej, której nie była bliska sprawa Polska. Zabijał bez wahania i wątpliwości. W swojej kwaterze trzymał „skalpy zwyciężonych”: godła i znaki zdarte ze strąconych samolotów.

 

źródło: FB\Damian Mrozek; focus.pl\

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content