Ciekawostki historyczne: 17 czerwca 1696 roku zmarł król Jan III Sobieski

17 czerwca 1696 roku w Wilanowie zmarł król Jan III Sobieski. Przyczyną śmierci był atak serca, po długotrwałej chorobie.

325 lat temu, 17 czerwca 1696 roku zmarł król Jan III Sobieski nazwany przez papieża obrońcą wiary, a przez Turków "Lwem Lechistanu". Synowa i wnuczka króla Polski zostały pochowane w kaplicy Bożego Ciała w katedrze św. Jana we Wrocławiu.
Synową króla była Jadwiga Elżbieta Amalia Sobieska (z domu von Pfalz-Neuburg) córka elektora Palatynu Reńskiego. W 1691 roku wyszła za mąż za Jakuba Ludwika Sobieskiego - najstarszego syna króla, wnosząc tym samym w posagu księstwo oławskie. Zmarła w 1722 roku we Wrocławiu /foto 2/.
Ze związku Jadwigi i Jakuba Sobieskiego urodziła się Maria Kazimiera Sobieska. Mieszkała w Rzymie i we Francji. W 1716 na stałe zamieszkała w Oławie gdzie zmarła w 1723 roku w wieku 28 lat i została pochowana u boku matki /foto 3/.

Pod koniec swojego życia król był już mocno schorowany. Cierpiał między innymi na otyłość, dnę moczanową, kamicę nerkową, nadciśnienie i zapalenie zatok oraz przywleczony z Francji syfilis. Stosowana na tę ostatnią chorobę kuracja rtęciowa doprowadziła do uszkodzenia nerek.Według Andrzeja Chryzostoma Załuskiego śmierć władcy spowodowało podanie nadmiernej ilości rtęci przez królewskiego lekarza żydowskiego Jonasa.

 

red. P.S.

źródło: FB Damian Mrozek\; wikipedia.pl\

 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Dzisiejsze imieniny