Blisko 900 wyjątkowych pocztówek w albumie przygotowywanym przez Muzeum w Jarosławiu

Blisko 900 wyjątkowych pocztówek znajdzie się w albumie przygotowywanym przez Muzeum w Jarosławiu. Pierwsza tak obszerna publikacja będzie przedstawiała miasto od końca XIX wieku aż do roku 1918. Ale też wszystkie zmiany jakie zachodziły w sposobie przygotowywania i technice drukowania pocztówek.

Najstarsze jarosławskie karty pocztowe pochodzą z 1896 roku. Podobnie jak na innych z tego okresu - tekst korespondencji pisany był na frontowej stronie. Taki sposób przekazywania wiadomości i przystępne ceny spowodowały, że pocztówki zyskały ogromną popularność. Także w Jarosławiu.

Karty pocztowe przedstawiały najczęściej najbardziej reprezentacyjne obiekty w mieście. Wydawcy dbali o jakość pocztówek, ale też ich efektowność. Dlatego naklejano metalizujące folie, malowano okna budynków na złoty kolor, albo stosowano sztafaż - czyli wmontowywano do już zrobionego zdjęcia nowe elementy - na przykład luksusowe auta na kolejnych jarosławskich ulicach.

Dziś to cenne źródło wiedzy o historii Jarosławia i jego mieszkańcach. Dlatego miejscowe muzeum postanowiło przygotować album z najciekawszymi pocztówkami. Wybrano ich blisko 900 - pochodzą od końca 19-go wieku aż do roku 1918. Zostaną zaprezentowane według serii wydawniczych.

Przygotowania do powstania albumu z pocztówkami Jarosławia trwają już 2 lata. Będzie to pierwsza tak obszerną publikacją na ten temat. Zostaną w nim zaprezentowane zarówno pocztówki pochodzące ze zbiorów muzeum jak i prywatnych kolekcjonerów. Album ma okazać się w nakładzie tysiąca sztuk.

 

źródło: rzeszow.tvp.pl/

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content