Allegro, Poczta Polska i AliExpress inwestują w rynek paczkomatów

W tym roku ma stanąć w Polsce 4 do 5 tys. nowych paczkomatów w Polsce, podaje "Rzeczpospolita". Pozycję na tym zdominowanym przez InPost rynku chcą obecnie zdobyć Allegro, AliExpress czy Poczta Polska.

Allegro, AliExpress i Poczta Polska stawiają na konkurencję z posiadającym ponad 13 tys. paczkomatów InPostem, pisze w "Rzeczpospolitej" Piotr Mazurkiewicz. Efektem tej rywalizacji ma być powstanie w Polsce w roku 2021 ok. 5 tys. nowych paczkomatów.

Rozwój rynku paczkomatów
"Rozwój sieci paczkomatów wiąże się z opłatami np. dla spółdzielni mieszkaniowych. Za mały paczkomat spółdzielnia może pobierać ok. 300 do 400 zł miesięcznie. Za duży – ponad 1 tys. zł"  -podaje "Rzeczpospolita".

– Polska zajmuje czołowe miejsce pod względem liczby instalacji automatów paczkowych, ale tak jak w przypadku rynku bankowego – to nie pierwszy raz, kiedy jesteśmy liderem nowoczesnych rozwiązań. Automaty w żaden sposób nie stanowią konkurencji dla kurierów, wprost przeciwnie – jest to wyciągnięcie do nich ręki, ponieważ to właśnie oni wkładają paczki do maszyn – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Rafał Agnieszczak, prezes Furgonetki, platformy usług kurierskich.

 

Zapowiedzi operatorów
– Uruchamiamy po ponad 100 nowych paczkomatów tygodniowo, oddaliśmy już pierwsze autonomiczne maszyny zasilane energią słoneczną i konsekwentnie realizujemy plan założony w strategii – zapowiada Wojciech Kądziołka, rzecznik InPost.

Natomiast Marcin Gruszka, rzecznik Allegro, informuje, że firma planuje do końca roku uruchomić półtora tysiąca ekologicznych automatów. Poczta Polska planuje stworzyć sieć dwóch tysięcy paczkomatów do końca roku, podaje "Rzeczpospolita". AliExpress również stawia swoje automaty, ale nie ujawnia, jak dużo urządzeń planuje ostatecznie uruchomić.

 

Nawet 50 tys. paczkomatów za kilka lat
Ekologiczne paczkomaty InPostu i Allegro mają być odpowiedzią na pojawiające się zarzuty o to, że dynamiczny rozwój rynku paczkomatów negatywnie wpływa na kształt przestrzeni publicznej.

 

źródło: "Rzeczpospolita"

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content